Leopold II.: Korunovaný český král

11.11.2015


Reklama

Budoucí panovník mnohonárodnostní habsburské monarchie strávil dvacet pět let v poklidném toskánském velkovévodství v kruhu stále se rozrůstající rodiny. Roku 1790 však náhle zemřel Josef II. a Leopold musel nastoupit cestu rakouského císaře namísto svého bratra.

Narodil se jako deváté dítě Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského. Po otcově smrti zdělil Toskánsko, kde se usadil se svou španělskou manželkou Marií Ludovikou. Vedle rodiny, která se rozrostla o šestnáct dětí, věnoval pozornost zejména postupnému zavádění reforem. S plynulostí, které se nespoutané povaze jeho bratra vyhnula...Po převzetí vlády musel řešit nashromážděné problémy a zlou krev, kterou si Josef stihl udělat na všech frontách. Bylo třeba upokojit církev, šlechtu i prostý lid. Uklidnění si žádala také politická situace na mezinárodním poli. Mírem ve Svišťově ukončil boj proti Turkům na Balkáně a zakrátko zvládl také nepokoje v Uhrách a povstání v Rakouském Nizozemí. Roku 1791 ještě stihl uzavřít spojenectví s Pruskem, jehož cílem mělo být potlačení Velké francouzské revoluce. Smutného konce své sestry Marie Antoinetty se už ale nedočkal. Oblíbený český a uherský král a rakouský císař zemřel náhle roku 1792. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za světlou kůži vděčí populace Evropy neandertálcům. Bez jejich genů by její vývoj trval déle.

Zajímavosti

Laboratorní potkani jsou zdatní řidiči. S pomocí vozítek si v experimentu opatřovali pamlsky.

Věda

Zastavení projektu Airborne Laser (s laserovým komplexem na „nose“ Boeingu 747) zbrzdilo úvahy o sestrojení ničivé superzbraně v brzké budoucnosti.

Válka

Srážka galaxií NGC 4676, které se přezdívá Myšky

Vesmír

Karel Kludský starší, Antonínův syn, se svými slony a zebrami roku 1910.

Historie

Ztracené město neboli Ciudad Perdida v Kolumbii

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907