Leopold II.: Korunovaný český král

11.11.2015


Reklama

Budoucí panovník mnohonárodnostní habsburské monarchie strávil dvacet pět let v poklidném toskánském velkovévodství v kruhu stále se rozrůstající rodiny. Roku 1790 však náhle zemřel Josef II. a Leopold musel nastoupit cestu rakouského císaře namísto svého bratra.

Narodil se jako deváté dítě Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského. Po otcově smrti zdělil Toskánsko, kde se usadil se svou španělskou manželkou Marií Ludovikou. Vedle rodiny, která se rozrostla o šestnáct dětí, věnoval pozornost zejména postupnému zavádění reforem. S plynulostí, které se nespoutané povaze jeho bratra vyhnula...Po převzetí vlády musel řešit nashromážděné problémy a zlou krev, kterou si Josef stihl udělat na všech frontách. Bylo třeba upokojit církev, šlechtu i prostý lid. Uklidnění si žádala také politická situace na mezinárodním poli. Mírem ve Svišťově ukončil boj proti Turkům na Balkáně a zakrátko zvládl také nepokoje v Uhrách a povstání v Rakouském Nizozemí. Roku 1791 ještě stihl uzavřít spojenectví s Pruskem, jehož cílem mělo být potlačení Velké francouzské revoluce. Smutného konce své sestry Marie Antoinetty se už ale nedočkal. Oblíbený český a uherský král a rakouský císař zemřel náhle roku 1792. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907