Leopold II.: Korunovaný český král

11.11.2015


Reklama

Budoucí panovník mnohonárodnostní habsburské monarchie strávil dvacet pět let v poklidném toskánském velkovévodství v kruhu stále se rozrůstající rodiny. Roku 1790 však náhle zemřel Josef II. a Leopold musel nastoupit cestu rakouského císaře namísto svého bratra.

Narodil se jako deváté dítě Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského. Po otcově smrti zdělil Toskánsko, kde se usadil se svou španělskou manželkou Marií Ludovikou. Vedle rodiny, která se rozrostla o šestnáct dětí, věnoval pozornost zejména postupnému zavádění reforem. S plynulostí, které se nespoutané povaze jeho bratra vyhnula...Po převzetí vlády musel řešit nashromážděné problémy a zlou krev, kterou si Josef stihl udělat na všech frontách. Bylo třeba upokojit církev, šlechtu i prostý lid. Uklidnění si žádala také politická situace na mezinárodním poli. Mírem ve Svišťově ukončil boj proti Turkům na Balkáně a zakrátko zvládl také nepokoje v Uhrách a povstání v Rakouském Nizozemí. Roku 1791 ještě stihl uzavřít spojenectví s Pruskem, jehož cílem mělo být potlačení Velké francouzské revoluce. Smutného konce své sestry Marie Antoinetty se už ale nedočkal. Oblíbený český a uherský král a rakouský císař zemřel náhle roku 1792. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907