Lépe být zdravý a bohatý než chudý a nemocný. Dvakrát lepší!

28.06.2015 - redakce 100+1

Vědci z MIT a Harvardu nedávno přišli s novým objevem: Nejenže jsou sociálně slabší studenti méně úspěšní než jejich bohatší kolegové. Rozdíly mezi skupinami se mohou krátkodobě promítnout i do anatomie jejich mozků


Reklama

Ve Spojených státech se již dlouho intenzivně zaměřují na rozdíly mezi studijními úspěchy různých sociálních skupin, ať už je odlišuje pohlaví, rasa, či příjem. Podobné rozdíly lze však zaznamenat i v dalších zemích, Českou republiku nevyjímaje. Žáci z rodin s vyššími příjmy jsou na tom pak – co se týče školních výsledků – na všech kontinentech lépe než jejich chudší kamarádi.

Mozek formovaný penězi

Vědci z MIT a Harvardu zjistili, že rozdíl v úspěšnosti mezi bohatými a chudými studenty souvisí i s anatomií jejich mozků. Výzkum zahrnoval celkem 58 žáků ve věku 12 a 13 let: 23 z nich pocházelo z chudých poměrů a 35 z rodin s vyššími příjmy. Badatelé zhodnotili jejich studijní úspěchy pomocí standardních testů a pak je podrobili vyšetření magnetickou rezonancí.

Ukázalo se, že děti z bohatých rodin dosahují lepších studijních výsledků a zároveň mají znatelně tlustší mozkovou kůru v místech, kde se zpracovává zrakové vnímání a kde se ukládají vědomosti. Vědci jedním dechem dodávají, že tyto rozdíly v anatomii mozku nejsou trvalé. Náš nejdůležitější orgán je podle nich velmi tvárný, tudíž má smysl žáky ze sociálně slabších rodin ve studiu podporovat. Více však zřejmě ukáže teprve další výzkum, v němž chtějí odborníci sledovat vliv nejrůznějších opatření a programů na podporu chudších dětí.

Dvojnásobný rozdíl

Podle jiných specialistů stojí za lepšími studijními výsledky i fakt, že bohatší rodiče se svým dětem více věnují a také je v jejich intelektuálních aktivitách více podporují. Profesor sociologie Sean F. Reardon zasvětil výzkumu vztahu mezi akademickými úspěchy a rodinnými příjmy posledních pět desetiletí. V této souvislosti zmiňuje i roli škol, které podle něj nenesou za prohlubující se propast v úspěšnosti bohatých a chudých studentů odpovědnost – naopak. Zvětšující se rozdíly pramení z faktu, že děti z majetných rodin přicházejí do školy lépe připraveny díky mimořádnému úsilí svých rodičů, které jim věnovali ještě v předškolním věku.

Podle Reardona se rozdíl v úspěšnosti mezi bohatými a sociálně slabšími studenty za posledních padesát let více než zdvojnásobil. Zároveň se ukázalo, že vzdělání rodičů zde nehraje roli: vztah úspěšnosti dětí a vzdělání jejich rodičů se v uplynulém půlstoletí prakticky nezměnil. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907