Letadlo budoucnosti: Jaká bude doprava v oblacích za 40 let?

13.06.2014 - Jan Miklín

Společnost Airbus představila svůj koncept letadel budoucnosti, jaké bychom měli na obloze vídat kolem roku 2050. Důraz je kladen na pohodlí, bezpečnost i šetrný provoz


Reklama

Vize Airbusu spojuje do jednoho stroje technologie, které jsou již v dnešní době z velké části známy, ale zatím stojí mimo běžné využívání. Jak letečtí inženýři upozorňují, cílem navrhovaného stroje není jeho skutečný vývoj v představené podobě, ale vyzkoušení nejrůznějších možností a vyřešení dílčích problémů. Prvky z tohoto „stroje budoucnosti“ se pak postupně budou objevovat v nových modelech.

Masáž i golf na palubě

Co tedy od nových letadel čekat? Na první pohled nejspíše zaujmou delší a štíhlejší křídla, která mají ve vzduchu menší odpor a tím snižují spotřebu paliva. Stejnému cíli napomůže i stavba trupu z nových lehčích materiálů. Nové efektivnější a spolehlivější motory budou umístěny blíže zádi letadel, což jednak pomůže nižší spotřebě, ale také sníží hladinu hluku v kabině. A namísto zavěšení motorů pod křídly – jako je tomu nyní – budou moci být zakomponovány do trupu, respektive přecházet do zadního křídla ve tvaru U. Díky jejich umístění nebudou letadla potřebovat kormidlo.

Výrazného vylepšení se dočkají také cestující uvnitř letadla. Zatímco dnes je kabina rozdělena na několik tříd, nově by se měla skládat spíše ze zón s různým zaměřením – aktivní, odpočinkovou či obchodní pro pořádání schůzek. Požitku z letu by měly napomáhat také zaoblené tvary inspirované přírodou a velká panoramatická okna, poskytující dokonalý výhled na okolní krajinu. Sedačky, schopné se individuálně přizpůsobit tělu každého pasažéra, nabídnou masáž, přírodní aroma i nápoje. Zabavit se během dlouhého letu budou cestující moci v barech nebo třeba na golfovém simulátoru.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: airbus.com, ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907