Létající auta: Už i Slovácí mají svůj aeromobil

11.10.2013 - Jan Miklín

Automobily schopné letu se objevily v mnoha filmech, skutečně existující stroje existují většinou jen jako prototypy. Za jak dlouho si budeme moci létající auto normálně koupit?


Reklama

Nejstarším pokusem o létající stroj byl roku 1917 Curtiss Autopane, vycházející z legendárního Fordu T a vybavený třemi křídly. Tomu se však nikdy nepodařilo vzlétnout, schopen byl jen jakýchsi poskoků po silnici. Poměrně úspěšné byly létající auta Convair 116 a 118 – první jmenovaný vykonal několik zkušebních letů, jeho nástupce – obsahující řadu vylepšení – však chybou pilota havaroval při svém druhém letu a firma se dalšího vývoje vzdala.

Nejblíže vzletu

Koncepty létajících aut má Hyundai i Volkswagen, ale nejvážnějším kandidátem na „letadlo pro každého“ je americká Terrafugia, která vyvíjí dva prototypy: Transition se skládacími křídly a TF-X se schopností kolmého startu a přistání. Funkční stroj vyrobili i na Slovensku: po letech vývoje byl představen Aeromobil 2.5, schopný se dvěma pasažéry letět až 200km rychlostí.

Jeho konstruktér Štefan Klein věří, že už v příštím roce by světlo světa mohla spatřit sériová verze 3, která bude v běžném prodeji. Těžko říct, zda se slovenský Aeromobil zařadí po bok technických hříček, nebo se stane první masově rozšířeným létajícím automobilem.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Aeromobil.com, Wikipedia.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907