Létající auta: Už i Slovácí mají svůj aeromobil

11.10.2013 - Jan Miklín

Automobily schopné letu se objevily v mnoha filmech, skutečně existující stroje existují většinou jen jako prototypy. Za jak dlouho si budeme moci létající auto normálně koupit?


Reklama

Nejstarším pokusem o létající stroj byl roku 1917 Curtiss Autopane, vycházející z legendárního Fordu T a vybavený třemi křídly. Tomu se však nikdy nepodařilo vzlétnout, schopen byl jen jakýchsi poskoků po silnici. Poměrně úspěšné byly létající auta Convair 116 a 118 – první jmenovaný vykonal několik zkušebních letů, jeho nástupce – obsahující řadu vylepšení – však chybou pilota havaroval při svém druhém letu a firma se dalšího vývoje vzdala.

Nejblíže vzletu

Koncepty létajících aut má Hyundai i Volkswagen, ale nejvážnějším kandidátem na „letadlo pro každého“ je americká Terrafugia, která vyvíjí dva prototypy: Transition se skládacími křídly a TF-X se schopností kolmého startu a přistání. Funkční stroj vyrobili i na Slovensku: po letech vývoje byl představen Aeromobil 2.5, schopný se dvěma pasažéry letět až 200km rychlostí.

Jeho konstruktér Štefan Klein věří, že už v příštím roce by světlo světa mohla spatřit sériová verze 3, která bude v běžném prodeji. Těžko říct, zda se slovenský Aeromobil zařadí po bok technických hříček, nebo se stane první masově rozšířeným létajícím automobilem.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Aeromobil.com, Wikipedia.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Česká verze juggeru zůstává věrná originálnímu postapokalyptickému pojetí, včetně brutálnějších soubojů.

Zajímavosti

Chrám s téměř tisíciletou tradicí hostil v minulosti jen ty nejnadanější žáky.

Zajímavosti

Jsme ve vesmíru sami? A pokud ano, proč nás ještě nikdo nekontaktoval?

Vesmír

Charles Lindbergh, Fred Astaire a Albert Fall. Jejich aféry plnily první stránky amerických novin v první polovině minulého století.

Historie

Za pár týdnů vyjde životní dílo Miroslava Brože ve spoluautorství s Milanem Kopeckým

Válka

Každá červená tečka na snímku satelitu Suomi NPP představuje jeden požár.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907