Létající jachta: Budoucnost s nádechem historie

31.05.2014 - redakce 100+1

Nová jachta britské firmy Claydon Reeves v sobě spojuje nejmodernější technologie a vymoženosti s tradicí a historií. Loď za sto milionů korun pohání motor 27litrový motor původem ze stíhačky Spitfire


Reklama

Právě proslulé letadlo, které se vyznamenalo v bojích (nejen) o Británii během druhé světové války bylo pro tvůrce inspirací. Design 14,6 metru dlouhé lodi vychází jak z ladných křivek stíhačky, tak tvarů charakteristických pro automobily.

Pocta Spitfire

Záď má připomínat konce křídel letadla, o přívod vzduchu k motoru se stará součástka ve tvaru originálu. Srdcem je však motor Rolls-Royce Merlin V12 s výkonem přes tisíc koňských sil, díky němuž může jachta plout rychlostí až 50 uzlů, což je 93 km/h – na jachtu opravdu neuvěřitelná hodnota. Tomu pomáhá i poměrně nízká hmotnost 7,7 tun, dosažená pomocí užití materiálů, jako je kevlar či uhlíková vlákna.

Pilotní kabinu připomíná i kajuta pro čtyři až šest pasažérů. Namísto tradičního kormidla dominuje kabině joystick připomínající letecký knipl, informace o stavu lodi podává kombinace tradičních „budíků“ a moderních dotykových obrazovek. Společnost plánuje vyrobit jen deset kusů tohoto modelu nazvaného Aeroboat, přičemž každý zákazník si bude moci doladit detaily k obrazu svému. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Claydon Reeves

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak by asi Charlie Chaplin reagoval na snahu studia, aby jeho postava tuláka propagovala jistou značně přeslazenou limonádu? 

Zajímavosti

Létající mikročip má velikost asi jako zrnko písku.

Věda

Královna Barbora Celjská (vpravo) s dcerou Alžbětou Lucemburskou na cestě do Münsteru.

Historie

Velmi mladý tapír indický, u nějž už pomalu začíná blednout „sedlová“ část, která později bude zcela bílá.

Příroda

Po cestě do Budapešti bývalého císaře na většině míst lidé vítali a vojáci mu přísahali věrnost.

Válka

Zvětšený pohled na vesmírnou dutinu ukazuje molekulární mračna Persea a Býka (modrá a červená) na jejím „povrchu“.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907