Létající jachta: Budoucnost s nádechem historie

31.05.2014 - redakce 100+1

Nová jachta britské firmy Claydon Reeves v sobě spojuje nejmodernější technologie a vymoženosti s tradicí a historií. Loď za sto milionů korun pohání motor 27litrový motor původem ze stíhačky Spitfire


Reklama

Právě proslulé letadlo, které se vyznamenalo v bojích (nejen) o Británii během druhé světové války bylo pro tvůrce inspirací. Design 14,6 metru dlouhé lodi vychází jak z ladných křivek stíhačky, tak tvarů charakteristických pro automobily.

Pocta Spitfire

Záď má připomínat konce křídel letadla, o přívod vzduchu k motoru se stará součástka ve tvaru originálu. Srdcem je však motor Rolls-Royce Merlin V12 s výkonem přes tisíc koňských sil, díky němuž může jachta plout rychlostí až 50 uzlů, což je 93 km/h – na jachtu opravdu neuvěřitelná hodnota. Tomu pomáhá i poměrně nízká hmotnost 7,7 tun, dosažená pomocí užití materiálů, jako je kevlar či uhlíková vlákna.

Pilotní kabinu připomíná i kajuta pro čtyři až šest pasažérů. Namísto tradičního kormidla dominuje kabině joystick připomínající letecký knipl, informace o stavu lodi podává kombinace tradičních „budíků“ a moderních dotykových obrazovek. Společnost plánuje vyrobit jen deset kusů tohoto modelu nazvaného Aeroboat, přičemž každý zákazník si bude moci doladit detaily k obrazu svému. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Claydon Reeves

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907