Létající „pavouci“: Roupcovití – dravci hmyzí říše

04.11.2013 - Marek Telička


Reklama

Roupcovití (Asilidae) je hmyzí čeleď patřící do řádu dvoukřídlých (Diptera). Tato čeleď obsahuje přes 7 000 popsaných druhů, které jsou rozšířeny ve všech částech světa. Z eocénu, oligocénu a miocénu bylo dokonce popsáno 39 druhů, z nichž 15 dodnes žije.

Všichni roupcovití mají silné bodlinaté nohy, dvě složené oči a v charakteristické prohlubni mezi nimi i tři jednoduché oči (ocelli). Štětiny na obličejové části, kterým se říká mystax, chrání hlavu roupcovitých. Tuto funkci hmyz využívá zejména při lovu. Dospělí jedinci se totiž živí prakticky jakýmkoli druhem hmyzu, který dokážou přemoci. Mezi jejich oběti patří nejen většina druhů much, brouků, motýlů a můr. Troufnou si i na včely, šídla, vosy a některé pavouky. Krátkým silným sosákem hmyz probodnou a vstříknou do něj sliny, které obsahují neurotoxické enzymy. Tak oběť ochromí a připraví si ji k pozdější konzumaci. Sliny totiž rozloží vnitřnosti úlovku na řídkou hmotu, kterou roupcovití vysají podobně jako pavouk mouchu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907