Létající talíř vyvíjený NASA absolvoval svůj první zkušební let

07.07.2014 - Martin Reichman

Testovací plavidlo, s označením Low-Density Supersonic Decelerator (LDSD), které by mělo pomoci lidstvu postavit základnu na Marsu, má za sebou první zkušební let


Reklama

Zkušební let, který trval zhruba 2,5 hodiny, odstartoval z vojenské základny havajského ostrova Kauai. Talíř do výšky 23 kilometrů vynesl balón naplněný héliem. Po jeho vypuštění došlo k úspěšnému nastartování raketových motorů, které LDSD vynesly rychlostí čtyřnásobně překračující rychlost zvuku do výšky 55 kilometrů. Přestože se zpočátku vše zdálo v pořádku, přistání v Tichém oceánu se neobešlo bez komplikací, podle inženýrů byl nesprávně nasazen obří zpomalovací padák.

Tip: NASA testuje skutečný létající talíř. Použije ho pro průzkum Marsu

Od LDSD si NASA slibuje především zvýšení zátěže, kterou bude schopen stroj pojmout a dovézt na Mars. Nynější limit (zhruba 1,5 tuny), by nový talíř mohl překonat dvojnásobně, pro plánované využití by ale bylo zapotřebí, aby stroj pojmul alespoň 20 až 30 tun nákladu. Největším problémem se jeví vysoká přistávací rychlost, NASA proto pracuje na novém řešení, které by umožňovalo bezpečné přistání i mnohem těžších zařízení, než jaké se používají dnes. Další zkušební lety LDSD jsou plánovány na příští rok.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESA/ATG Medialab

  • Zdroj fotografií: NASA/Space.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907