Létání pro každého: Budeme letadla ovládat myslí?

01.06.2014 - Jan Miklín

Pilotován letadel je mnohem náročnější než třeba řízení auta, už jen proto, že je potřeba ovládat stroj ve trojrozměrném prostoru. Cílem projektu Brainflight je umožnit ovládat letadlo myslí, což by umožnilo dostat se do vzduchu více lidem


Reklama

Na úkolu pracují vědci z Technische Universität München pod vedením profesora Floriana Holzapfela a inženýra Tima Fricke. „S řízením letounu mozkem se létání stane mnohem jednodušší,“ říká profesor, „a piloti se budou moci volněji pohybovat po kokpitu při plnění jiných úkolů.“

Kouzelná čepice

Jak to funguje? Piloti mají na hlavě čepici posetou EEG elektrodami, měřícími elektrické impulsy vysílané mozkem. Signál zpracovává počítač, který jej „překládá“ na pokyny pro řízení letadla. Ač to může vypadat jako sci-fi, vědci již tento způsob testovali na leteckém simulátoru a výsledky jsou překvapivě dobré.

Zkoušek se zúčastnilo několik osob – od zkušených pilotů po lidi, již nikdy letadlo nepilotovali. Jen s řízením pomocí mozkových pokynů byli schopní ovládat stroj tak, že by splnili prakticky všechny vyžadované pilotní zkoušky. „Dobrovolníci byli schopní létat přesně podle zadaných kurzů či dokonce přistát za podmínek výrazně zhoršené viditelnosti,“ popisuje výsledky vědec.

Než se revoluční způsob ovládání dostane do opravdových letadel, čeká jej však ještě dlouhá cesta. Jednou z překážek jsou zpětné vazby letadla: v ovládacích pákách totiž piloti cítí odpor vůči manévrům a na základě něj reagují. To při ovládání letadla pouhou myslí (zatím) nefunguje.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Technische Universität München

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907