Létání pro každého: Budeme letadla ovládat myslí?

01.06.2014 - Jan Miklín

Pilotován letadel je mnohem náročnější než třeba řízení auta, už jen proto, že je potřeba ovládat stroj ve trojrozměrném prostoru. Cílem projektu Brainflight je umožnit ovládat letadlo myslí, což by umožnilo dostat se do vzduchu více lidem


Reklama

Na úkolu pracují vědci z Technische Universität München pod vedením profesora Floriana Holzapfela a inženýra Tima Fricke. „S řízením letounu mozkem se létání stane mnohem jednodušší,“ říká profesor, „a piloti se budou moci volněji pohybovat po kokpitu při plnění jiných úkolů.“

Kouzelná čepice

Jak to funguje? Piloti mají na hlavě čepici posetou EEG elektrodami, měřícími elektrické impulsy vysílané mozkem. Signál zpracovává počítač, který jej „překládá“ na pokyny pro řízení letadla. Ač to může vypadat jako sci-fi, vědci již tento způsob testovali na leteckém simulátoru a výsledky jsou překvapivě dobré.

Zkoušek se zúčastnilo několik osob – od zkušených pilotů po lidi, již nikdy letadlo nepilotovali. Jen s řízením pomocí mozkových pokynů byli schopní ovládat stroj tak, že by splnili prakticky všechny vyžadované pilotní zkoušky. „Dobrovolníci byli schopní létat přesně podle zadaných kurzů či dokonce přistát za podmínek výrazně zhoršené viditelnosti,“ popisuje výsledky vědec.

Než se revoluční způsob ovládání dostane do opravdových letadel, čeká jej však ještě dlouhá cesta. Jednou z překážek jsou zpětné vazby letadla: v ovládacích pákách totiž piloti cítí odpor vůči manévrům a na základě něj reagují. To při ovládání letadla pouhou myslí (zatím) nefunguje.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Technische Universität München

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907