Letecká ochranka pro nosorožce: Zastaví vrtulníky pytláky?

16.04.2014 - Zuzana Teličková

Nosorožci v Keni budou možná brzy chráněni vrtulníky na dálkové ovládání. Tým amerických inženýrů přiletěl do Ol Pejety, největší rezervace nosorožců dvourohých v jižní Africe, aby tu své zařízení otestoval


Reklama

Vrtulníky budou schopny létat po celém parku a zprostředkovávat pracovníkům na základně živé vysílání. Helikoptéry jsou vybaveny autopilotem a termokamerami, které zajišťují snadnou identifikaci zvířat i případných pytláků. Hlídači rezervace doufají, že opatření většinu pytláků odradí a současně pomůže důkladněji sledovat stav vzácných zvířat. Jen v roce 2013 přišla Keňa o 50 nosorožců.

„Systém Airware je úžasný,“ říká nadšeně obchodní ředitel rezervace Ol Pejeta Robert Breare. „Naprosto předčil moje očekávání co do jednoduchosti ovládání a propracovanosti funkcí.“ Spokojený je i Jonathan Downey ze společnosti Airware, která vrtulníky sestrojila: „Ještě stále máme na vývoji dost práce, ale jsme pyšní, že jsme mohli jako první přijít se zařízením, které pomůže ochránit jednoho z nejohroženějších druhů naší planety.“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907