Leteckého konstruktéra Konstantina Kalinina semlel stalinský teror

28.09.2015 - Hubert Ondra

Kalinin stál u zrodu zajímavých strojů, jako byl například přepravní letoun K-4, který sloužil ještě za zimní války. Stalinské čistky jej však semlely


Reklama

Sovětští letečtí konstruktéři jako Suchoj, Tupolev, Iljušin, Mikojan či Polikarpov většinou prodělali závratnou kariéru uprostřed stalinistického teroru. Někteří se s úskalími totalitního státu poprali velmi úspěšně a jejich jména se nesmazatelně zapsala do historie. Další však, i přes nezpochybnitelný talent, nezvládli dostatečně obratně manévrovat v podmínkách despotické diktatury a svůj osudový boj o život prohráli. Jejich jména proto nevidíme na dokumentaci ke slavným letounům, ale v pochmurných statistikách NKVD. Jedním z obětí stalinského teroru byl i nadějný konstrutér Kalinin. 

 Za sabotáž poprava

Mezi méně známé průkopníky se kvůli svému trudnému osudu zařadil i Konstantin Alexejevič Kalinin. Svoji konstrukční kancelář založil již roku 1926 – jeho dílna stála například u zrodu přepravního letadla K-4 z roku 1928, jenž sloužil ještě v bojích ve Finsku v letech 1939–1940.

Konstantin Alexejevič navrhl i těžký bombardér K-7, jenž se poprvé vznesl do vzduchu v roce 1933. Tento poslední realizovaný model Kalininovy konstrukční kanceláře ale potkal tragický osud, když se nedlouho po uveřejnění v sovětské Pravdě během cvičného letu zřítil jediný funkční prototyp. Tragédie stála život 14 lidí a projekt postupně „vyšuměl“.

Stejně neslavný osud potkal i designéra tohoto letadla. Vůči Kalininovi totiž vznesla obžaloba roku 1938 obvinění ze špionáže, což zaplatil životem. Na datu jeho popravy se zatím historiografie nemůže shodnout. Některé zdroje uvádějí rok 1938, jiné o dva roky pozdější datum. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    VOJSKA - Sovětské letectvo

  • Zdroj fotografií: Wikipeia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907