Levný zázrak. Barva založená na vodním skle udržuje povrchy chladné

18.08.2015 - Stanislav Mihulka

Její trik spočívá v odrážení slunečního záření, takže se povrch tolik neohřívá


Reklama

Horké léto nám zase připomnělo, jak chutná sluneční žár. Jak jednoduše zařídit, aby se střechy a podobné povrchy neohřívaly? Buď je můžeme natřít na bílo anebo můžeme zkusit barvu založenou na vodním skle, která odráží sluneční záření.

Jason Benkoski z Univerzity Johnse Hopkinse ji vytvořil z levného a běžně dostupného křemičitanu draselnému (známého též jako E560), který rozpuštěním ve vodě vytváří vodní sklo, stejně jako podobný křemičitan sodný. Když Benkovski svou barvu nastříká na barvený povrch a nechá ji vyschnout, tak se stane odolnou proti vodě. Do barvy lze přidat pigment a tím ještě vylepšit její vlastnosti.

Nová barva je kompletně anorganická. Díky tomu je mnohem trvanlivější než tradiční barvy založené na organických polymerech, které se rozkládají působením slunečního záření. Původně byla vyvinuta pro lodě, ale její použití jistě bude širší.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, American Chemical Society

  • Zdroj fotografií: American Chemical Society

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907