Levný zázrak. Barva založená na vodním skle udržuje povrchy chladné

18.08.2015 - Stanislav Mihulka

Její trik spočívá v odrážení slunečního záření, takže se povrch tolik neohřívá


Reklama

Horké léto nám zase připomnělo, jak chutná sluneční žár. Jak jednoduše zařídit, aby se střechy a podobné povrchy neohřívaly? Buď je můžeme natřít na bílo anebo můžeme zkusit barvu založenou na vodním skle, která odráží sluneční záření.

Jason Benkoski z Univerzity Johnse Hopkinse ji vytvořil z levného a běžně dostupného křemičitanu draselnému (známého též jako E560), který rozpuštěním ve vodě vytváří vodní sklo, stejně jako podobný křemičitan sodný. Když Benkovski svou barvu nastříká na barvený povrch a nechá ji vyschnout, tak se stane odolnou proti vodě. Do barvy lze přidat pigment a tím ještě vylepšit její vlastnosti.

Nová barva je kompletně anorganická. Díky tomu je mnohem trvanlivější než tradiční barvy založené na organických polymerech, které se rozkládají působením slunečního záření. Původně byla vyvinuta pro lodě, ale její použití jistě bude širší.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, American Chemical Society

  • Zdroj fotografií: American Chemical Society

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Autoportrét roveru Curiosity na náhorní plošině Naukluft na úpatí Mount Sharp.

Vesmír

Nesourodá dvojice z Pompejí zahynula strašnou smrtí v pyroklastickém mračnu.

Věda

Landwasserský viadukt je jednokolejný šestiklenbový zakřivený železniční viadukt, který se vine nad švýcarskou říčkou Landwasser a spojuje zastávky Alvaneu a Filisur. Na své jihovýchodní straně ústí do 216 metrů dlouhého Landwasserského tunelu. Viadukt navrhl Alexander Acatos a v letech 1901 až 1902 jej postavila firma Müller & Zeerleder. Stavba, která se nachází ve výšce přes tisíc metrů nad mořem, je 65 metrů vysoká a na délku měří 136 metrů. Od roku 2008 je viadukt součástí kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Revue

Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.

Příroda

Interiér londýnské kavárny na přelomu 18. a 19. století. Ženská petice proti pití kávy vylíčila kafaře jako neschopné impotenty.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907