Její trik spočívá v odrážení slunečního záření, takže se povrch tolik neohřívá
Horké léto nám zase připomnělo, jak chutná sluneční žár. Jak jednoduše zařídit, aby se střechy a podobné povrchy neohřívaly? Buď je můžeme natřít na bílo anebo můžeme zkusit barvu založenou na vodním skle, která odráží sluneční záření.
Jason Benkoski z Univerzity Johnse Hopkinse ji vytvořil z levného a běžně dostupného křemičitanu draselnému (známého též jako E560), který rozpuštěním ve vodě vytváří vodní sklo, stejně jako podobný křemičitan sodný. Když Benkovski svou barvu nastříká na barvený povrch a nechá ji vyschnout, tak se stane odolnou proti vodě. Do barvy lze přidat pigment a tím ještě vylepšit její vlastnosti.
Nová barva je kompletně anorganická. Díky tomu je mnohem trvanlivější než tradiční barvy založené na organických polymerech, které se rozkládají působením slunečního záření. Původně byla vyvinuta pro lodě, ale její použití jistě bude širší.
Gizmag, American Chemical Society
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)