Lidé ovládající více než jeden jazyk se lépe zotavují po mrtvici

24.11.2015 - Stanislav Mihulka

Znalost více jazyků se může hodit, když se přihodí mrtvice


Reklama

Jestli někdo chce snižovat riziko mrtvice, tak může třeba cvičit a vyhýbat se kouření. Když by ale někdo chtěl lépe zvládat mrtvici samotnou a usnadnit si zotavování, měl by si dát práci s učením jazyků.

Podle nové studie se lidé ovládající více než jeden jazyk s dvojnásobnou pravděpodobností plně zotaví po mrtvici . Vědci to vysvětlují tím, že lidé, kteří svůj mozek více zatěžují, mají k dispozici větší „rezervy“, ze kterých pak mohou nahrazovat funkce oblastí mozku poškozených mrtvicí.

Mrtvice jen ve Spojených státech postihuje 800 tisíc lidí ročně. Téměř 20 procent z nich kvůli mrtvici zemře a mnohem víc jich utrpí různá postižení. Pokud ale někdo neholduje jazykům, nemusí si zoufat. Cizí jazyky nejsou jedinou možností, jak si udržovat mozek v dobré kondici.

  • Zdroj textu:

    LiveScience, Stroke

  • Zdroj fotografií: Takako Tominaga

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907