Lidské fekálie z rozvojového světa by mohly vyrobit spoustu energie

05.11.2015 - Stanislav Mihulka

Stačilo by tam postavit toalety a zužitkovat jejich obsah


Reklama

Asi tak miliarda lidí rozvojového světa nemá přístup k toaletám a musí vykonávat potřebu někde jinde. Lidské fekálie se tak stávají příčinou znečištění a infekčních nemocí. Přitom by se ale mohly stát zdrojem tepla nebo elektřiny pro miliony domácností.

Kdyby tito lidé chodili na latríny a jejich obsah by se zahřál na více než 300 stupňů Celsia, tak by tím podle studie OSN vznikl materiál se stejným obsahem energie jako má uhlí. Bylo by ho až 8,5 milionů tun.

Kdyby se obsah těchto hypotetických latrín nechal fermentovat ve velkých nádržích s bakteriemi produkujícími metan, tak by vznikl metan za 376 milionů dolarů, ze kterého by bylo možné vyrobit elektřinu pro 18 milionů domácností. Kdyby někdo takové toalety vyrábějící metan v rozvojovém světě postavil, tak by se mu prý veškeré náklady vrátily za pár let.

  • Zdroj textu:

    Science News

  • Zdroj fotografií: Anton Zelenov / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907