Lidské feromony: Poznáme pohlaví nosem?

07.05.2014 - Jan Miklín

Nejenže lidský nos rozpozná až bilion pachových vjemů, ale podle nového výzkumu se zdá, že jisté látky vylučované lidským tělem umocňují vnímání ženskosti či mužnosti


Reklama

Výsledky studie pod vedením Wen Zhoua z Čínské akademie věd ukazují na existenci lidských feromonů. „Člověk je nosem nejspíše schopný poznat pohlaví, i když se na to vůbec cíleně nesoustředí,“ uvádí výsledky studie vědec. Jak k tomu došel?

Pokus s vůní

Výzkumníci se zaměřili na látky androstadienon (nalézá se např. v mužském semenu nebo podpažních jamkách) a estratetraenol (ten byl poprvé popsán v ženské moči). O obou bylo již známo, že pozitivně ovlivňují náladu opačného pohlaví. Následně během několika dnů pouštěli dobrovolníkům video, na němž na místě kráčeli lidské postavy symbolizované patnácti tečkami. Lidé měli určit, zda se jedná o muže či ženy. Zároveň vědci dobrovolníkům vypouštěli stejně vonící látku, ale s lišícím se obsahem obou látek (nebo - pro kontrolu - úplně bez nich).

„Ukázalo se, že v přítomnosti androstadienonu heterosexuální ženy častěji určovaly postavy jako muže, a naopak heterosexuální muži pod vlivem estratetraenolu vnímali postavy jako ženské,“ říká Wen Zhou. Zajímavé jsou i výsledky mezi homosexuálními jedinci: „Zatímco takoví muži se výrazně přiblížili ženskému vnímání, u žen byly výsledky na půli cesty,“ dodává vědec. Odchylka „pod vlivem“ byla 8 %, což je již statisticky přesvědčivé.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907