Lidské feromony: Poznáme pohlaví nosem?

07.05.2014 - Jan Miklín

Nejenže lidský nos rozpozná až bilion pachových vjemů, ale podle nového výzkumu se zdá, že jisté látky vylučované lidským tělem umocňují vnímání ženskosti či mužnosti


Reklama

Výsledky studie pod vedením Wen Zhoua z Čínské akademie věd ukazují na existenci lidských feromonů. „Člověk je nosem nejspíše schopný poznat pohlaví, i když se na to vůbec cíleně nesoustředí,“ uvádí výsledky studie vědec. Jak k tomu došel?

Pokus s vůní

Výzkumníci se zaměřili na látky androstadienon (nalézá se např. v mužském semenu nebo podpažních jamkách) a estratetraenol (ten byl poprvé popsán v ženské moči). O obou bylo již známo, že pozitivně ovlivňují náladu opačného pohlaví. Následně během několika dnů pouštěli dobrovolníkům video, na němž na místě kráčeli lidské postavy symbolizované patnácti tečkami. Lidé měli určit, zda se jedná o muže či ženy. Zároveň vědci dobrovolníkům vypouštěli stejně vonící látku, ale s lišícím se obsahem obou látek (nebo - pro kontrolu - úplně bez nich).

„Ukázalo se, že v přítomnosti androstadienonu heterosexuální ženy častěji určovaly postavy jako muže, a naopak heterosexuální muži pod vlivem estratetraenolu vnímali postavy jako ženské,“ říká Wen Zhou. Zajímavé jsou i výsledky mezi homosexuálními jedinci: „Zatímco takoví muži se výrazně přiblížili ženskému vnímání, u žen byly výsledky na půli cesty,“ dodává vědec. Odchylka „pod vlivem“ byla 8 %, což je již statisticky přesvědčivé.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír

Povětrnostním podmínkám Altiplana odolá jen málo vytrvalců. Patří mezi ně třeba tráva stipa ichu. (foto: Jan Miklín)

Zajímavosti

Sovětští partyzáni pronikali do německého týlu a přepadali skladiště a dopravní uzly.

Válka

Objevený zlatý poklad obsahuje řadu propracovaných artefaktů.

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907