Reklama


Lidský druh v číslech: Kolik lidí obývalo Zemi v celé její historii?

09.07.2015 - redakce 100+1

Zatímco populace v Evropě vymírá, na jiných kontinentech je situace zcela opačná. Afrika zažívá prudký populační boom. Kolik lidí vlastně obývalo Zemi v celé její historii?


Reklama

Je možné odhadnout či spočítat, kolik žilo v celé historii na naší planetě lidí? Na tuto otázku bohužel není lehké najít jednoznačnou odpověď, především proto, že se vědci stále definitivně neshodli, ve které vývojové fázi už lze mluvit o člověku. Z raných etap historie lidského druhu navíc nemáme téměř žádné demografické údaje.

Pokud jde o anatomickou podobu, vyvinuli se moderní lidé podle některých názorů přibližně před 200 tisíci let a o člověku dnešního typu, tedy Homo sapiens sapiens, můžeme hovořit zhruba 120 tisíc let. Podle odhadů americké nevládní organizace Population Reference Bureau žilo na Zemi v posledních 50 tisících let více než 100 miliard lidí.

Pět milionů pozemšťanů chodilo po naší planetě poprvé zřejmě kolem roku 8000 př. n. l., a přestože s rostoucí délkou života klesala porodnost, populační růst probíhal od té doby exponenciálně. První miliarda přišla kolem roku 1800, druhá přibyla o 130 let později. V roce 2000 už Zemi obývalo šest miliard lidí a dnes jde asi o 7,3 miliardy, přičemž uvedená hodnota rychle roste.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907