Lidský druh v číslech: Kolik lidí obývalo Zemi v celé její historii?

09.07.2015 - redakce 100+1

Zatímco populace v Evropě vymírá, na jiných kontinentech je situace zcela opačná. Afrika zažívá prudký populační boom. Kolik lidí vlastně obývalo Zemi v celé její historii?


Reklama

Je možné odhadnout či spočítat, kolik žilo v celé historii na naší planetě lidí? Na tuto otázku bohužel není lehké najít jednoznačnou odpověď, především proto, že se vědci stále definitivně neshodli, ve které vývojové fázi už lze mluvit o člověku. Z raných etap historie lidského druhu navíc nemáme téměř žádné demografické údaje.

Pokud jde o anatomickou podobu, vyvinuli se moderní lidé podle některých názorů přibližně před 200 tisíci let a o člověku dnešního typu, tedy Homo sapiens sapiens, můžeme hovořit zhruba 120 tisíc let. Podle odhadů americké nevládní organizace Population Reference Bureau žilo na Zemi v posledních 50 tisících let více než 100 miliard lidí.

Pět milionů pozemšťanů chodilo po naší planetě poprvé zřejmě kolem roku 8000 př. n. l., a přestože s rostoucí délkou života klesala porodnost, populační růst probíhal od té doby exponenciálně. První miliarda přišla kolem roku 1800, druhá přibyla o 130 let později. V roce 2000 už Zemi obývalo šest miliard lidí a dnes jde asi o 7,3 miliardy, přičemž uvedená hodnota rychle roste.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907