Reklama


Lidský druh v číslech: Kolik lidí obývalo Zemi v celé její historii?

09.07.2015 - redakce 100+1

Zatímco populace v Evropě vymírá, na jiných kontinentech je situace zcela opačná. Afrika zažívá prudký populační boom. Kolik lidí vlastně obývalo Zemi v celé její historii?


Reklama

Je možné odhadnout či spočítat, kolik žilo v celé historii na naší planetě lidí? Na tuto otázku bohužel není lehké najít jednoznačnou odpověď, především proto, že se vědci stále definitivně neshodli, ve které vývojové fázi už lze mluvit o člověku. Z raných etap historie lidského druhu navíc nemáme téměř žádné demografické údaje.

Pokud jde o anatomickou podobu, vyvinuli se moderní lidé podle některých názorů přibližně před 200 tisíci let a o člověku dnešního typu, tedy Homo sapiens sapiens, můžeme hovořit zhruba 120 tisíc let. Podle odhadů americké nevládní organizace Population Reference Bureau žilo na Zemi v posledních 50 tisících let více než 100 miliard lidí.

Pět milionů pozemšťanů chodilo po naší planetě poprvé zřejmě kolem roku 8000 př. n. l., a přestože s rostoucí délkou života klesala porodnost, populační růst probíhal od té doby exponenciálně. První miliarda přišla kolem roku 1800, druhá přibyla o 130 let později. V roce 2000 už Zemi obývalo šest miliard lidí a dnes jde asi o 7,3 miliardy, přičemž uvedená hodnota rychle roste.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z lovce kořistí

mumifikovaný pes
kde: USA | muzeum: Southern Forest World

Psal se zhruba rok 1960, když se jistý pes při lovu vrhl za kořistí do díry v kořenech kaštanu. Nora, kterou objevil, navazovala na dutinu uvnitř kmene, a tak se chlupáč jal šplhat. Jenže po osmi a půl metrech se prostor zúžil a z lovce se stala kořist. Uvězněné zvíře se nedokázalo zachránit a nakonec uhynulo žízní. Třísloviny, jež dřevo kaštanu vylučuje, se postaraly o konzervaci mršiny, takže když nebohého psa v roce 1980 našli pracovníci dřevařské společnosti Kraft Corporation, připomínal mumii. Objev pak věnovali muzeu Southern Forest World v americké Georgii a jeho zaměstnanci začali zvířeti přezdívat „stuckie“ – od slova „stuck“, tedy „uvíznout“.

Zajímavosti

Z Rudolfa vyrostl inteligentní a vzdělaný mladý muž

Historie
Reklama

Hydronaut bude přesně simulovat podmínky v kosmu – ani na jeho palubě nesmí dojít k žádné chybě.

Zajímavosti

Emma Haruka Iwao

Věda

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907