Lidský druh v číslech: Kolik lidí obývalo Zemi v celé její historii?

09.07.2015 - redakce 100+1

Zatímco populace v Evropě vymírá, na jiných kontinentech je situace zcela opačná. Afrika zažívá prudký populační boom. Kolik lidí vlastně obývalo Zemi v celé její historii?


Reklama

Je možné odhadnout či spočítat, kolik žilo v celé historii na naší planetě lidí? Na tuto otázku bohužel není lehké najít jednoznačnou odpověď, především proto, že se vědci stále definitivně neshodli, ve které vývojové fázi už lze mluvit o člověku. Z raných etap historie lidského druhu navíc nemáme téměř žádné demografické údaje.

Pokud jde o anatomickou podobu, vyvinuli se moderní lidé podle některých názorů přibližně před 200 tisíci let a o člověku dnešního typu, tedy Homo sapiens sapiens, můžeme hovořit zhruba 120 tisíc let. Podle odhadů americké nevládní organizace Population Reference Bureau žilo na Zemi v posledních 50 tisících let více než 100 miliard lidí.

Pět milionů pozemšťanů chodilo po naší planetě poprvé zřejmě kolem roku 8000 př. n. l., a přestože s rostoucí délkou života klesala porodnost, populační růst probíhal od té doby exponenciálně. První miliarda přišla kolem roku 1800, druhá přibyla o 130 let později. V roce 2000 už Zemi obývalo šest miliard lidí a dnes jde asi o 7,3 miliardy, přičemž uvedená hodnota rychle roste.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907