Líný obr z mořských hlubin: Žralok velrybí je největším žijícím žralokem

18.09.2015 - redakce 100+1

Žralok obrovský, někdy označovaný také jako velrybí, je největším žijícím žralokem. Běžně dorůstá délky osmi metrů, největší změřený exemplář ale měřil úctyhodných 13 metrů. Neověřené informace dokonce hovoří o exemplářích o celkové délce 20 metrů a hmotnosti až 40 tun.

Na rozdíl od ostatních žraloků není žralok obrovský nijak zvlášť dobrý plavec, obvykle se pohybuje rychlostí jen okolo 5 kilometrů v hodině. Pro srovnání – mezi nejrychlejší žraločí plavce patří žralok mako, který dokáže krátkodobě vyvinout rychlost přes 70 kilometrů v hodině. Žraloci obrovští se živí planktonem a malými rybkami. Jsou okamžitě rozpoznatelní díky charakteristickému zbarvení a také své obří tlamě, která může mít napříč i dva metry. Vyskytují se v tropických oblastech všech tří oceánů a mohou se dožít 60 až 150 let.

Divoké setkání žraloka obrovského s potápěčem

Žralok obrovský -

Žralok obrovský -

Žralok obrovský -

Žralok obrovský -

Žralok obrovský -

Žralok obrovský -

Žralok obrovský -

Žralok obrovský -

Žralok obrovský -

Žralok obrovský -

Žralok obrovský na filipínské bankovce -

Žralok obrovský na filipínské bankovce -

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, YouTube, WikimediaReklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907