Loď na dálkové ovládání: Žádný model, ale luxusní jachta

02.09.2013 - Jan Miklín

Ladné křivky, vysoká rychlost plavby, nízká spotřeba, na palubě veškerý komfort a k tomu možnost ovládání na dálku skrze iPad. Seznamte se s trimaranem Adastra


Reklama

Loď postavená na zakázku hongkongského manželského páru možná ukazuje, kam se bude ubírat vývoj luxusních jachet. Na první pohled zaujme tvar a způsob konstrukce: Adastra je trimaran, čili loď s hlavním trupem doplněným dvěma vedlejšími, díky nimž je na moři velmi stabilní a zároveň má při větší ploše menší spotřebu. „Využili jsme veškeré naše znalosti, abychom vytvořili jachtu, která plně uspokojí potřeby rodiny a jejich hostů na pohodlnou plavbu po celém světě, a zároveň bude využívat co nejvíce technických vylepšení,“ popisuje výrobce lodi.

Ekologický provoz

Obzvlášť velká pozornost byla věnována úspornosti provozu. „Důležitou roli hrálo testování a modelování hydrodynamiky a aerodynamiky s cílem maximálně snížit odpor vody i vzduchu. Abychom docílili co nejmenší spotřeby paliva, minimalizovali jsme také váhu lodi“, vysvětlují designéři. A tak byly použity materiály jako karbon, kevlar nebo lehké dřevo. Prakticky všechno vybavení lodi bylo zkonstruováno a navrženo na míru – uhlíková vlákna byla využita dokonce i na záchody. Díky tomu dokáže loď poháněná třemi motory doplout cestovní rychlostí 17 uzlů (tedy 31 km/h) 6 000 km – pro představu vzdálenost mezi Londýnem a New Yorkem – bez nutnosti dotankovat palivo. Jachta přitom měří 42,5 m na délku a běžná operační hmotnost je více jak 60 tun.

Trimaranová konstrukce má na šířku 16 m, což umožnili navrhnout prostorný salon s panoramatickým oknem a do kokpitu umístit pohovky. Posádku tvoří šest osob, hostů může být na palubě o tři více. A třešnička na závěr: pokud se majitel od jachty nevzdálí na více jak 50 m, může ji pomocí speciální aplikace ovládat ze svého iPadu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Orion Shuttleworth DesignDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907