Drsný příběh bitvy o Atlantik: Potopená loď i ponorka jen pár metrů od sebe

23.10.2014 - Martin Reichman

Tým vědců z Národního úřadu pro výzkum oceánů objevil necelých 50 kilometrů od pobřeží Severní Karolíny německou ponorku z 2. světové války a s ní i vrak její oběti – potopené lodi Bluefields


Reklama

Vrak německé ponorky U-576, která se před více než 70 lety účastnila bitvy o Atlantik, byl nalezen poblíž potopené nikaragujské nákladní lodi Bluefields. Bluefields spolu s konvojem čítajícím 19 obchodních lodí právě plula z Norfolku ve Virginii na Floridu, když se 15. července 1942 setkala s již poškozenou německou ponorkou U-576. Kapitán ponorky Hans Dieter Heinicke přesto vydal rozkaz k útoku na konvoj.

Přestože se Američanům podařilo ještě před útokem odpálit několik hlubinných pum, ponorku nezasáhli a ta pomocí torpéd poslala Bluefields ke dnu. Ponorce se podařilo poškodit i další dvě lodě, svému osudu ale neunikla. Její cestu ukončil o několik minut později letoun amerického námořnictva Kingfisher, který poskytoval konvoji vzdušnou podporu.

TIP: Strastiplná cesta na dno: 6 nejslavnějších havárií ponorek

Německá ponorka a nákladní loď Bluefields tak našly své místo posledního odpočinku jen 240 metrů od sebe. Na palubě ponorky U-576 v tento den zahynulo všech 54 mužů posádky, námořníci z Bluefields útok přežili všichni.

Reklama

  • Zdroj textu:

    noaa.gov

  • Zdroj fotografií: NOAADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907