Londýnská idylka před svítáním: Kolo a mraky

14.07.2014 - Jan Miklín


Reklama

Londýnské oko otáčející se nad jižním nábřežím Temže je vyhledávanou turistickou atrakcí hlavního města Velké Británie. Vyhlídku z ptačí perspektivy z výšky 135 metrů (což z něj dělá nejvyšší kolo v Evropě) si užilo již několik desítek milionu pasažérů. Dominantu Londýna zachytil na svém snímku, pořízeném 3. července brzo ráno, fotograf Christoph Malin. Za nasvíceným „okem“ se stříbřitě lesknou mezosferní oblaka – mraky, vyskytující se obvykle v polárních oblastech v měsících okolo slunečního slunovratu. Ledové krystalky je tvoří ve výšce okolo 80 kilometrů nad povrchem Země, a díky tomu září ještě dlouho poté, co slunce zapadne (nebo naopak hodiny před východem).

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907