Londýnská idylka před svítáním: Kolo a mraky

14.07.2014 - Jan Miklín


Reklama

Londýnské oko otáčející se nad jižním nábřežím Temže je vyhledávanou turistickou atrakcí hlavního města Velké Británie. Vyhlídku z ptačí perspektivy z výšky 135 metrů (což z něj dělá nejvyšší kolo v Evropě) si užilo již několik desítek milionu pasažérů. Dominantu Londýna zachytil na svém snímku, pořízeném 3. července brzo ráno, fotograf Christoph Malin. Za nasvíceným „okem“ se stříbřitě lesknou mezosferní oblaka – mraky, vyskytující se obvykle v polárních oblastech v měsících okolo slunečního slunovratu. Ledové krystalky je tvoří ve výšce okolo 80 kilometrů nad povrchem Země, a díky tomu září ještě dlouho poté, co slunce zapadne (nebo naopak hodiny před východem).

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907