Londýnská oslava: 120 let Tower Bridge

30.06.2014 - Jan Miklín


Reklama

Jeden ze symbolů Londýna, most Tower Bridge, právě dnes slaví 120 let od svého otevření. Toho se 30. června 1894 ujal budoucí král Eduard VII. se svou ženou. Stavba spojnice přes řeku Temži trvala osm let a zaměstnala přes čtyři stovky dělníků. Most je dlouhý 244 metrů, ikonické věže jsou vysoké 65 metrů. Mostovka mezi oběma věžemi je rozdělena na dva stejně dlouhé díly, které mohou být zdviženy, aby pod mostem mohly proplout lodě. Přestože dnes most láká davy turistů a těžko si někdo představí hlavní město Velké Británie bez něj, v době vzniku nebyl pokládán za architektonicky povedený. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907