Londýnská skleněná parabola: Mrakodrap, který uvaří vajíčka

06.09.2013 - Jan Miklín

Novou dominantou londýnské Fenchurch Street je mrakodrap, který – ač dostavěný jen z poloviny – budí velké vášně. Kvůli svému zakřivenému tvaru totiž odráží sluneční světlo s nebývalou intenzitou


Reklama

„Najednou jsme ucítili kouř, a když jsme šli ke vchodu, zjistili jsme, že nám doutná koberec ve dveřích,“ popisuje majitel holičství naproti novému mrakodrapu svůj zážitek se zvláštní stavbou. Propálená sedátka na bicyklech, roztavené zrcátko na autě nebo vlivem horka odlouplá dlaždička. To vše jsou problémy, které má na svědomí mrakodrap přezdívaný podle svého tvaru Vysílačka, nověji ale spíše Fryscraper.

Budovu navrhl uruguayský architekt Rafael Viñoly, zvláštní prohnutý tvar má maximalizovat plochu horních pater z prozaického důvodu – bývá tam vyšší nájem. Na střeše, nad 34 patry, má být trojpatrová botanická zahrada, která se tak s výškou 160 m nad zemí stane nejvýše položeným londýnským „parkem“. Do té doby ale bude muset investor vyřešit problém se slunečními odrazy.

Koncentrovaná síla slunce

Fasáda mrakodrapu, pokrytá hliníkovým opláštěním, má parabolický tvar, který – při určité poloze slunce – koncentruje sluneční paprsky na jedno místo. A jejich síla je tak velká, že dokáže třeba usmažit vajíčka, jak v pokusu dokázal jeden britský novinář. Ač stavaři tvrdí, že k tomuto jevu bude v závislosti na poloze slunce docházet asi dva až tři týdny v roce po dobu dvou hodin za den, obyvatelé okolních staveb nejsou nadšeni a vyžadují řešení. A není se čemu divit – samovznícení koberce není žádná legrace. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907