Lovecké taktiky krále Arktidy: Lední medvěd a jeho kořist

10.06.2017 - Jaroslav Petr

Lední medvěd využívá k lovu tří základních taktik. Každá z nich má své uplatnění a všechny svědčí o mimořádné inteligenci a schopnostech tohoto predátora

Ostražitý lovec -<p>Lední medvěd reaguje na zvuk, který zaslechl v těsné blízkosti za sebou</p>
Ostražitý lovec -

Lední medvěd reaguje na zvuk, který zaslechl v těsné blízkosti za sebou


Reklama

Lední medvěd často čeká poblíž otvorů, které v souvislém ledu prorážejí tuleni, aby se měli kde nadechnout. Blížícího se tuleně prozradí medvědovi čich. Potom buď máchne po kořisti připlouvající k nádechovému otvoru tlapou a pokusí se jej tak vytáhnout z vody ven, anebo se vrhne po hlavě do díry v ledu a snaží se do oběti zakousnout. Tuleně zabije tak, že mu stiskem zubů rozdrtí lebku.

TIP: Král Arktidy v slepé uličce aneb Evoluční problémy ledních medvědů

Jiný postup volí medvěd, když narazí na tuleně vyhřívajícího se na slunci. Opatrně dojde asi sto metrů od tuleně, pak se přikrčí a trpělivě se k němu plíží. Ve starších přírodovědných knihách se píše, že si při tom medvěd schovává tlapami černý čenich, aby snížil šanci na prozrazení. To je však jen jeden z mnoha mýtů, kterými jsou tyto šelmy opředeny. Na posledních deseti metrech vyráží medvěd k prudkému útoku. Tuleně pak už může spasit jen bleskurychlá reakce a úprk do vody.

Oblíbenou kořistí ledních medvědů jsou tulení mláďata, která jejich matky schovávají v doupatech překrytých sněhovou klenbou. Medvědovi nedělá velké problémy mláďata vyčenichat, strop doupěte prorazit hlavou a bezbranné tvorečky spořádat.

  • Zdroj textu:

    Příroda 5/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907