Lovecké taktiky krále Arktidy: Lední medvěd a jeho kořist

10.06.2017 - Jaroslav Petr

Lední medvěd využívá k lovu tří základních taktik. Každá z nich má své uplatnění a všechny svědčí o mimořádné inteligenci a schopnostech tohoto predátora

Ostražitý lovec -<p>Lední medvěd reaguje na zvuk, který zaslechl v těsné blízkosti za sebou</p>
Ostražitý lovec -

Lední medvěd reaguje na zvuk, který zaslechl v těsné blízkosti za sebou


Reklama

Lední medvěd často čeká poblíž otvorů, které v souvislém ledu prorážejí tuleni, aby se měli kde nadechnout. Blížícího se tuleně prozradí medvědovi čich. Potom buď máchne po kořisti připlouvající k nádechovému otvoru tlapou a pokusí se jej tak vytáhnout z vody ven, anebo se vrhne po hlavě do díry v ledu a snaží se do oběti zakousnout. Tuleně zabije tak, že mu stiskem zubů rozdrtí lebku.

TIP: Král Arktidy v slepé uličce aneb Evoluční problémy ledních medvědů

Jiný postup volí medvěd, když narazí na tuleně vyhřívajícího se na slunci. Opatrně dojde asi sto metrů od tuleně, pak se přikrčí a trpělivě se k němu plíží. Ve starších přírodovědných knihách se píše, že si při tom medvěd schovává tlapami černý čenich, aby snížil šanci na prozrazení. To je však jen jeden z mnoha mýtů, kterými jsou tyto šelmy opředeny. Na posledních deseti metrech vyráží medvěd k prudkému útoku. Tuleně pak už může spasit jen bleskurychlá reakce a úprk do vody.

Oblíbenou kořistí ledních medvědů jsou tulení mláďata, která jejich matky schovávají v doupatech překrytých sněhovou klenbou. Medvědovi nedělá velké problémy mláďata vyčenichat, strop doupěte prorazit hlavou a bezbranné tvorečky spořádat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 5/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907