Lstí k častějšímu sexu: Jak samci buvolců podvádějí kvůli páření

Odborníci na chování antilop Wiline Pangleová a Jakob Bro-Jørgensen zjistili, že samci buvolců modrých si dokážou zajistit, aby samice připravené k páření zůstaly déle v jejich teritoriu

02.01.2017 - Zuzana Teličková



Samci buvolců pro setrvání samic použijí překvapivě důmyslné lsti: vydají varovný zvuk oznamující přítomnost predátora, i když se v okolí žádný nevyskytuje. Když samičky tento signál uslyší, zůstanou raději na bezpečném místě uprostřed stáda, kde se ochotně poddají páření.

Z dlouhodobého pozorování buvolců vyplynulo, že falešné varování vydávají samci pouze ve chvíli, kdy se na jejich území nachází sexuálně aktivní samička, která se chystá k odchodu do teritoria jiného samce. Buvolci navíc signál doprovázejí pohledem upřeným do míst, kam má samice namířeno, aby tak posílili dojem, že právě tam číhá nebezpečí v podobě lva, geparda, hyeny či lovce.

TIP: Létaní pod vlivem nevadí aneb Netopýři si ve vzduchu poradí i opilí

Podle Pangleové nemají samičky šanci podvod odhalit, protože se s ním setkávají jen jednou za rok v období říje. Reagují vždycky stejně, ačkoli toto frkání nemá ani tak za cíl varovat antilopy, ale spíš upozornit predátora, že o něm stádo ví.

„A i kdyby lest prohlédly, stejně nebudou riskovat a raději zůstanou v bezpečí,“ říká Pangleová a dodává, že úmyslné podvádění, které je tak vlastní člověku, se ve zvířecí říši vyskytuje jen zřídkakdy. Vychytralí buvolci ale vědí, že se jim jejich malá léčka vyplatí. Jedním falešným signálem si zajistí průměrně tři pářící akty navíc, čímž zvýší pravděpodobnost zplození vlastního potomka.

  • Zdroj textu

    Příroda 7-8/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci