Lucy měla společnost. Před miliony let žil na stejném místě ještě další hominid

28.05.2015 - Stanislav Mihulka

Paleontologové objevili v oblasti nálezu slavné kostry Lucy ve východní Africe pozůstatky dalšího australopitéka, pojmenovaného Australopithecus deyiremeda


Reklama

Fosilie AL 288-1, známá po celém světě jako Lucy, pochází z Etiopie. Představuje několik set úlomků kostí, které dohromady tvoří 40 procent kostry samice australopitéka Australopithecus afarensis, žijící asi před 3,2 miliony let.

Paleontologové se po dlouhá desetiletí hádali, jestli Lucy byla ve své době ve východní Africe jediným hominidem anebo ne. Teď je už konečně jasno. Vědci našli pozůstatky nového druhu, pojmenovaného Australopithecus deyiremeda, který žil zhruba ve stejné době jako Lucy, pouhých 35 kilometrů severně od místa jejího nálezu.

Navíc se postupně našly kosti stejného druhu jako byla Lucy, tedy Australopithecus afarensis, přímo na místě objevu nového australopitéka A. deyiremeda. Nový australopiték má oproti Lucy robustnější čelist a silnější vrstvu zubní skloviny, což by mohlo znamenat, že jedl tužší stravu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Nature

  • Zdroj fotografií: Laura Dempsey / Cleveland Museum of Natural HistoryDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907