Lvi lidem neodolají: Temné vyhlídky krále zvířat

08.03.2014 - redakce 100+1

Mnozí z nás stále odmítají uvěřit, že lev, král zvířat a potravního řetězce, si své výsadní postavení možná už dlouho užívat nebude. Platí to přinejmenším pro populaci žijící v Ugandě, kde počet lvů neustále klesá


Reklama

Hlavním důvodem je střet léto šelmy s člověkem. Lvi ohrožují stáda dobytka a stávají se tak hledaným a často i dopadeným nepřítelem rančerů. Farmáři nejsou ochotni obětovat za záchranu lva svůj vlastní dobytek, a tak neváhají klást v okolí rančů otrávené návnady. Hladoví lvi jimi rádi vezmou zavděk, čímž zpečetí svůj osud.

Pokles počtu

Výzkumní pracovníci ze Společnosti pro ochranu zvířat v New Yorku a z Univerzity svatého Ondřeje ve Skotsku provedli analýzu lví populace ve třech ugandských národních parcích. V Národním parku královny Elizabeth klesl počet lvů za posledních 10 let o 30 %, v parku Murchison Falls dokonce o 60 % a pouze v parku Kidepo Valley v severovýchodní části Ugandy stoupl počet lvů z 58 na 132 jedinců. I poslední útočiště lvů v Ugandě tak začínají dělat ochráncům přírody těžkou hlavu a s ohledem na budoucnost se mluví o značně malé šanci na přežití tohoto druhu. „Chráněné oblasti jako je park Královny Elizabethy a Murchison Falls, které dříve hostily největší biomasu savců na světě, jsou závislé na křehké rovnováze mezi predátory a kořistí,“ říká James Deutsch, vedoucí programu Afrika. „Ztráta lvů by znamenala trvalou změnu dvou obrovských afrických ekosystémů.“

Počet lvů neklesá jen v Ugandě, ale napříč celou Afrikou, která za posledních 20 let přišla o 30 % svých lvů. Podle posledních odhadů žije na celém světě už jen 32 000 jedinců, z nichž celá polovina může během následujících 40 let zmizet. Afrika tak postupně ztratí šelmu, která každým rokem přitahuje velké množství turistů. Z výzkumu vyplývá, že když ve zdejších parcích nebudou k vidění lvi, na černý kontinent zamíří o 50 % méně lidí.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907