Lví siesta: Vítězný snímek fotografické soutěže Sony

09.05.2014 - Jan Miklín


Reklama

Do soutěže 2014 Sony World Photography Awards bylo přihlášeno celkem 139 554 fotografií, z nichž 69114 byly snímky profesionálních fotografů, 65 512 snímky v otevřené kategorii a 4 928 bylo snímků od mladých fotografů. Porota pod vedením W. M. Hunta vybrala jako celkového vítěze americkou fotografku Sara Naomi Lewkowicz s její sérií, zachycující příběh domácího násilí. V kategorii Příroda uspěl nejlépe fotograf National Geographic Michael Nichols s černobílým snímkem skupinky odpočívajících lvů. „Lev je symbolem divoké Afriky. Přesto jeho lov snížil za poslední století jejich počty ze dvou set tisíc kusů na pouhých třicet tisíc,“ napsal k záběru pořízeném v národním parku Serengeti fotograf.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: © Michael Nichols, USA, Finalist Nature & Wildlife Professional competition 2014 Sony World Photography Awards/National Geographic SocietyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907