Lze ovládat dráhu blesku? Možná to půjde laserovými paprsky

22.06.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci se naučili řídit elektrické výboje pomocí laserů


Reklama

Blesky za bouře rozřezávají oblohu. A dělají to, jak se jim zachce. Můžeme předpovědět místa se zvýšenou pravděpodobností úderu blesku, ale to je tak všechno. Blesky se klikatí úplně náhodně.

Platí to i pro malé elektrické výboje, které srší mezi dvěma elektrodami. Pevně dané jsou jen místa výbojů, jejich dráha je opět hříčkou náhody. Bylo by možné jejich dráhy nějakým způsobem ovládat? Odborníci se o to snažili dlouho, hlavně v sedmdesátých letech.

Až teď ale francouzští vědci objevili ten správný postup. Dovedou elektrické výboje navádět a dokonce se s nimi vyhnout překážkám aniž by došlo k jejich propálení, s pomocí vhodným způsobem tvarovaných laserových paprsků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    INRS, Science Advances

  • Zdroj fotografií: Fir0002/Flagstaffotos / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907