Lze ovládat dráhu blesku? Možná to půjde laserovými paprsky

22.06.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci se naučili řídit elektrické výboje pomocí laserů


Reklama

Blesky za bouře rozřezávají oblohu. A dělají to, jak se jim zachce. Můžeme předpovědět místa se zvýšenou pravděpodobností úderu blesku, ale to je tak všechno. Blesky se klikatí úplně náhodně.

Platí to i pro malé elektrické výboje, které srší mezi dvěma elektrodami. Pevně dané jsou jen místa výbojů, jejich dráha je opět hříčkou náhody. Bylo by možné jejich dráhy nějakým způsobem ovládat? Odborníci se o to snažili dlouho, hlavně v sedmdesátých letech.

Až teď ale francouzští vědci objevili ten správný postup. Dovedou elektrické výboje navádět a dokonce se s nimi vyhnout překážkám aniž by došlo k jejich propálení, s pomocí vhodným způsobem tvarovaných laserových paprsků.

  • Zdroj textu:

    INRS, Science Advances

  • Zdroj fotografií: Fir0002/Flagstaffotos / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907