Maďarský židovský festival: Když Židé tancují

12.08.2013 - Eliška Kolouchová

Každý rok je v Maďarsku pořádán židovský letní festival. Není festivalem pouze pro Židy, ani nemá misijní poslání. Jeho účelem je utvoření prostoru pro setkání různých kultur. Poznejte s námi poklady maďarské židovské kultury, která je otevřená všem bez rozdílu vyznání

V České republice zná málokdo židovskou kulturu nebo třeba jen kuchyni. A to se nejedná o žádné macesy máčené panenskou krví, ale třeba o vypečenou kachničku či tradiční kávovo-ořechový medovník. Není ani mnoho příležitostí, kde se s židovskou kulturou setkat. To může navozovat dojem, že je záhadná, ponurá, utajovaná až fosilní. Tuto představu rozpouští velmi příjemným způsobem budapešťský festival. Ve chvíli, kdy stovky lidí tleskají a bezstarostně prozpěvují do bujarých rytmů Klezmeru (židovská kapela), stěží někdo může nabýt dojmu, že židovská kultura je něco cizího a nepochopitelného. Málokdo si ještě představí Žida jako mystického asketu, když odchází nekřesťansky přejezen a vínem napojen z hospody, kde vaří židovská jídla. A košer, tedy čistá, je v Budapešti pouze jedna restaurace – Hanna. Stejně tak po nahlédnutí do židovských knihoven se v málokom udrží předsudek, že Židům jde jen o peníze, ačkoliv právě vzdělání je smysluplná investice. Snad právě k tomu má vést otevření vůči jiným kulturám a tedy lidem – zažít je a utvořit si vlastní názor.

A zřejmě se ten nápad lidem líbí, loňský rok totiž festival hostil více než sto tisíc návštěvníků. Cílem letošního ročníku bylo seznámit i mladší generaci se židovskou kulturou, která je v Maďarsku mnohem otevřenější, než je tomu u nás. Nikdo se vás při vstupu do synagog neptá, jakého jste vyznání, natož jste-li členem židovské obce. Stačí projít běžnou bezpečnostní kontrolou při vstupu, a to i přes svátky, kdy česká židovská komunita návštěvy nevítá.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907