Každý rok je v Maďarsku pořádán židovský letní festival. Není festivalem pouze pro Židy, ani nemá misijní poslání. Jeho účelem je utvoření prostoru pro setkání různých kultur. Poznejte s námi poklady maďarské židovské kultury, která je otevřená všem bez rozdílu vyznání
V České republice zná málokdo židovskou kulturu nebo třeba jen kuchyni. A to se nejedná o žádné macesy máčené panenskou krví, ale třeba o vypečenou kachničku či tradiční kávovo-ořechový medovník. Není ani mnoho příležitostí, kde se s židovskou kulturou setkat. To může navozovat dojem, že je záhadná, ponurá, utajovaná až fosilní. Tuto představu rozpouští velmi příjemným způsobem budapešťský festival. Ve chvíli, kdy stovky lidí tleskají a bezstarostně prozpěvují do bujarých rytmů Klezmeru (židovská kapela), stěží někdo může nabýt dojmu, že židovská kultura je něco cizího a nepochopitelného. Málokdo si ještě představí Žida jako mystického asketu, když odchází nekřesťansky přejezen a vínem napojen z hospody, kde vaří židovská jídla. A košer, tedy čistá, je v Budapešti pouze jedna restaurace – Hanna. Stejně tak po nahlédnutí do židovských knihoven se v málokom udrží předsudek, že Židům jde jen o peníze, ačkoliv právě vzdělání je smysluplná investice. Snad právě k tomu má vést otevření vůči jiným kulturám a tedy lidem – zažít je a utvořit si vlastní názor.
A zřejmě se ten nápad lidem líbí, loňský rok totiž festival hostil více než sto tisíc návštěvníků. Cílem letošního ročníku bylo seznámit i mladší generaci se židovskou kulturou, která je v Maďarsku mnohem otevřenější, než je tomu u nás. Nikdo se vás při vstupu do synagog neptá, jakého jste vyznání, natož jste-li členem židovské obce. Stačí projít běžnou bezpečnostní kontrolou při vstupu, a to i přes svátky, kdy česká židovská komunita návštěvy nevítá.
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)