Maďarský židovský festival: Když Židé tancují

12.08.2013 - Eliška Kolouchová

Každý rok je v Maďarsku pořádán židovský letní festival. Není festivalem pouze pro Židy, ani nemá misijní poslání. Jeho účelem je utvoření prostoru pro setkání různých kultur. Poznejte s námi poklady maďarské židovské kultury, která je otevřená všem bez rozdílu vyznání

V České republice zná málokdo židovskou kulturu nebo třeba jen kuchyni. A to se nejedná o žádné macesy máčené panenskou krví, ale třeba o vypečenou kachničku či tradiční kávovo-ořechový medovník. Není ani mnoho příležitostí, kde se s židovskou kulturou setkat. To může navozovat dojem, že je záhadná, ponurá, utajovaná až fosilní. Tuto představu rozpouští velmi příjemným způsobem budapešťský festival. Ve chvíli, kdy stovky lidí tleskají a bezstarostně prozpěvují do bujarých rytmů Klezmeru (židovská kapela), stěží někdo může nabýt dojmu, že židovská kultura je něco cizího a nepochopitelného. Málokdo si ještě představí Žida jako mystického asketu, když odchází nekřesťansky přejezen a vínem napojen z hospody, kde vaří židovská jídla. A košer, tedy čistá, je v Budapešti pouze jedna restaurace – Hanna. Stejně tak po nahlédnutí do židovských knihoven se v málokom udrží předsudek, že Židům jde jen o peníze, ačkoliv právě vzdělání je smysluplná investice. Snad právě k tomu má vést otevření vůči jiným kulturám a tedy lidem – zažít je a utvořit si vlastní názor.

A zřejmě se ten nápad lidem líbí, loňský rok totiž festival hostil více než sto tisíc návštěvníků. Cílem letošního ročníku bylo seznámit i mladší generaci se židovskou kulturou, která je v Maďarsku mnohem otevřenější, než je tomu u nás. Nikdo se vás při vstupu do synagog neptá, jakého jste vyznání, natož jste-li členem židovské obce. Stačí projít běžnou bezpečnostní kontrolou při vstupu, a to i přes svátky, kdy česká židovská komunita návštěvy nevítá.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stoupající hladiny způsobí ve městech škody, jejichž očekávaná výše dosáhne do konce století desítek trilionů korun.

Zajímavosti
Věda
Historie

Rekonstrukce hrubého vzhledu magnetického pole Slunce. Je zřejmé, že jde o velmi komplikovaný magnet

Vesmír

Menší obrázky ukazují, jak karty vidíme my, a větší, jak je vidí včely.

Zajímavosti

Příslušníci Local Defence Volunteers - konkrétně tito muži bojovali proti Němcům už v Belgii za Velké války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907