Made in China: Diamant tvrdší než diamant

01.07.2014 - Jan Miklín

Diamanty jsou nejtvrdším přírodním materiálem, ale ty uměle vyrobené je ještě předčí. Novým rekordmanem v odolnosti se stal diamant vyrobený v Číně


Reklama

Diamanty se kromě šperků používají v řadě průmyslových odvětví, od těžebního po letecký průmysl. Díky své tvrdosti jsou předurčeny především k řezání, avšak jejich využití omezuje nestabilita při vysokých teplotách. A právě zde nastupují diamanty umělé. 

Dvojnásob odolný

Na rozdíl od krystalů přírodních mohou být vyrobeny také jako polykrystalický či nanokrytsalický materiál, což dále ulehčuje jejich použití. I ty nejdokonalejší umělé diamanty však nejsou dostačující a stále probíhá vývoj ještě dokonalejších. V popředí se před pár dny ocitli vědci z univerzity v Čchin-chuang-tao, kteří vyrobili diamant z uhlíkových nanočástic uspořádaných do dvojic o rozměrech pouhých 5 nanometrů a následně na sobě naskládaných do vrstev.

Diamant s novou strukturou v testech prokázal mimořádnou odolnost. Vydržel tlak 200 gigapaskalů, což je těžko představitelných 1,9 milionů atmosfér a dvojnásobek toho, co přežije diamant přírodní. Oxidace začala až při teplotě okolo tisíce stupňů Celsia, čímž čínský výrobek předčil přírodní diamant o zhruba 200 °C. Vědci doufají, že jejich vynález bude užitečný při výrobě supertvrdých a zároveň tepelně mimořádně odolných materiálů.

  • Zdroj textu:

    iflscience.com

  • Zdroj fotografií: Huang et al., Nature, 2014

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z pohledu na Velký chrám se tají dech. Přesně s tímto cílem ho architekti před 3 300 lety vybudovali.

Zajímavosti
Vesmír

Václav IV. a Žofie Bavorská. Královna byla hluboce dotčena upálením Jana Husa a stala se ochránkyní husitských kněží.

Historie
Zajímavosti
Věda

Ultimátní srážka Jupitera s dávnou protoplanetou

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907