Made in China: Diamant tvrdší než diamant

01.07.2014 - Jan Miklín

Diamanty jsou nejtvrdším přírodním materiálem, ale ty uměle vyrobené je ještě předčí. Novým rekordmanem v odolnosti se stal diamant vyrobený v Číně


Reklama

Diamanty se kromě šperků používají v řadě průmyslových odvětví, od těžebního po letecký průmysl. Díky své tvrdosti jsou předurčeny především k řezání, avšak jejich využití omezuje nestabilita při vysokých teplotách. A právě zde nastupují diamanty umělé. 

Dvojnásob odolný

Na rozdíl od krystalů přírodních mohou být vyrobeny také jako polykrystalický či nanokrytsalický materiál, což dále ulehčuje jejich použití. I ty nejdokonalejší umělé diamanty však nejsou dostačující a stále probíhá vývoj ještě dokonalejších. V popředí se před pár dny ocitli vědci z univerzity v Čchin-chuang-tao, kteří vyrobili diamant z uhlíkových nanočástic uspořádaných do dvojic o rozměrech pouhých 5 nanometrů a následně na sobě naskládaných do vrstev.

Diamant s novou strukturou v testech prokázal mimořádnou odolnost. Vydržel tlak 200 gigapaskalů, což je těžko představitelných 1,9 milionů atmosfér a dvojnásobek toho, co přežije diamant přírodní. Oxidace začala až při teplotě okolo tisíce stupňů Celsia, čímž čínský výrobek předčil přírodní diamant o zhruba 200 °C. Vědci doufají, že jejich vynález bude užitečný při výrobě supertvrdých a zároveň tepelně mimořádně odolných materiálů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    iflscience.com

  • Zdroj fotografií: Huang et al., Nature, 2014Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907