Diamanty jsou nejtvrdším přírodním materiálem, ale ty uměle vyrobené je ještě předčí. Novým rekordmanem v odolnosti se stal diamant vyrobený v Číně
Diamanty se kromě šperků používají v řadě průmyslových odvětví, od těžebního po letecký průmysl. Díky své tvrdosti jsou předurčeny především k řezání, avšak jejich využití omezuje nestabilita při vysokých teplotách. A právě zde nastupují diamanty umělé.
Na rozdíl od krystalů přírodních mohou být vyrobeny také jako polykrystalický či nanokrytsalický materiál, což dále ulehčuje jejich použití. I ty nejdokonalejší umělé diamanty však nejsou dostačující a stále probíhá vývoj ještě dokonalejších. V popředí se před pár dny ocitli vědci z univerzity v Čchin-chuang-tao, kteří vyrobili diamant z uhlíkových nanočástic uspořádaných do dvojic o rozměrech pouhých 5 nanometrů a následně na sobě naskládaných do vrstev.
Diamant s novou strukturou v testech prokázal mimořádnou odolnost. Vydržel tlak 200 gigapaskalů, což je těžko představitelných 1,9 milionů atmosfér a dvojnásobek toho, co přežije diamant přírodní. Oxidace začala až při teplotě okolo tisíce stupňů Celsia, čímž čínský výrobek předčil přírodní diamant o zhruba 200 °C. Vědci doufají, že jejich vynález bude užitečný při výrobě supertvrdých a zároveň tepelně mimořádně odolných materiálů.
iflscience.com
VědaPohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)
HistorieJen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)