Majestátní Andromeda ve viditelném a infračerveném světle

17.12.2014 - Martin Reichman


Reklama

Tento pozoruhodný kompozitní obraz, který byl sestaven z archivních astronomických snímků ve viditelném a infračerveném světle, zachycuje Galaxii v Andromedě (M31), hmotnou spirální galaxii vzdálenou asi 2,5 miliónu světelných let od Země. Andromeda má více než dvojnásobný průměr jako naše vlastní Mléčná dráha a je největší blízkou galaxií.

V zavinutých spirálních ramenech se nachází populace jasných mladých hvězd a červeně zabarvené hvězdotvorné oblasti, které jsou vidět na snímcích ve viditelném světle z vesmíru i ze Země. Infračervené snímky ze Spitzerova kosmického dalekohledu jsou přimíseny přímo do detailních kompozitních červených a zelených kanálů a zvýrazňují hrudkovité prachové pásy zahřívané mladými hvězdami, když se zavinují ještě blíž ke galaktickému jádru. Na optických vlnových délkách jinak neviditelný teplý prach je zde oranžový.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Robert Nemiroff, Jerry Bonnell

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907