Mají i háďátka svobodnou vůli? Nejspíš ano!

16.03.2015 - Stanislav Mihulka

Výzkum nervové soustavy laboratorních červů potvrzuje, že háďátka svým způsobem uvažují o tom, co dělají


Reklama

Vědci se doposud přou o to, jestli mají lidé svobodnou vůli a jestli ji mají, tak v jakém rozsahu. Nový výzkum Rockefellerovy univerzity přichází se zjištěním, že určitou svobodnou vůli mají i háďátka Caenorhabditis elegans, tedy oblíbení laboratorní červi. Když vědci totéž háďátko ve stejné situaci vystavili stejnému podnětu, tak háďátka nereagovala vždy stejně.

Badatelé analyzovali fungování neuronů háďátek a zjistili, že nervový systém háďátek jenom tak pasivně nečeká na podněty zvenčí. Naproti tomu jsou jejich nervové buňky, neurony, samy o sobě aktivní a podle vědců lze říct, že háďátka přemýšlejí.

Nejsou to žádní einsteinové a jejich uvažování při reakci na podnět zvenčí zahrnuje sotva pár neuronů. Lidský mozek má asi 90 miliard neuronů, které jsou propojeny asi tak 100 biliony nervových synapsí. Mikroskopická háďátka mají pro vědce tu velikou výhodou, že naprosto přesně známe počet jejich buněk. Víme, že správné háďatko má 302 neuronů, které propojuje 7 000 synapsí. Nervová soustava těchto červů má do lidského mozku hodně daleko, zároveň je mu ale v mnohém velmi blízká a vědci mohou na háďátkách zkoumat věci, které by jim u lidí nikdo zkoumat nedovolil.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Rockefeller University, Cell

  • Zdroj fotografií: Zeynep F. Altun / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907