Mají nepravidelné galaxie nějaký střed? Otáčejí se kolem něčeho?

12.12.2015 - Michal Švanda


Reklama

Nepravidelné galaxie nemají žádný zjevný střed, ale jako u každého objektu u nich můžeme definovat těžiště. S jistou mírou tolerance je lze považovat za velmi pozdní typ spirálních galaxií, přinejmenším co se týká otáčení. Tím je naznačeno, že i nepravidelné galaxie rotují. 

Jejich otáčení se přitom měří jednodušeji než u spirál, neboť obvykle obsahují ještě větší podíl plynné složky, která umožňuje stanovení rotační křivky s vyšší přesností a do mnohem větších vzdáleností od těžiště. Nepravidelné galaxie se otáčejí většinou pomaleji než jejich spirální kolegyně, a to obvodovou rychlostí asi 60 km/s. Nepřítomnost centrální výdutě zjednodušuje analýzu rotačních křivek, tedy závislosti rychlosti obvodové rotace na vzdálenosti od středu otáčení. Nepravidelné galaxie proto představují dokonce lepší cíl pro studium temné hmoty. 

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2015

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907