Mají nepravidelné galaxie nějaký střed? Otáčejí se kolem něčeho?

12.12.2015 - Michal Švanda


Reklama

Nepravidelné galaxie nemají žádný zjevný střed, ale jako u každého objektu u nich můžeme definovat těžiště. S jistou mírou tolerance je lze považovat za velmi pozdní typ spirálních galaxií, přinejmenším co se týká otáčení. Tím je naznačeno, že i nepravidelné galaxie rotují. 

Jejich otáčení se přitom měří jednodušeji než u spirál, neboť obvykle obsahují ještě větší podíl plynné složky, která umožňuje stanovení rotační křivky s vyšší přesností a do mnohem větších vzdáleností od těžiště. Nepravidelné galaxie se otáčejí většinou pomaleji než jejich spirální kolegyně, a to obvodovou rychlostí asi 60 km/s. Nepřítomnost centrální výdutě zjednodušuje analýzu rotačních křivek, tedy závislosti rychlosti obvodové rotace na vzdálenosti od středu otáčení. Nepravidelné galaxie proto představují dokonce lepší cíl pro studium temné hmoty. 

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2015

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907