Makrofoto: Ukrytá tajemství čínského písku

10.05.2013 - Jan Miklín

Co může skrývat obyčejný písek odněkud z pláže na východním pobřeží Číny?


Reklama

Na první pohled nezajímavá žlutošedivá plocha se jako mávnutím kouzelného proutku stane pozoruhodnou, když se na ni podíváme mikroskopem. Už čtyřnásobné zvětšení pomůže odhalit tajemství jeho původu: jak zaoblená zrnka, tak zejména zbytky mořských hub, schránek mlžů či rybích zubů jednoznačně prozrazují, že písek přineslo moře.

Písek, stejně jako další sedimenty (štěrky přinesené horskou řekou i jemné částice spraše), je důležitý pro určení geologické minulosti daného místa. Písek vzniká zvětráváním pevných hornin, a tak z jeho chemického složení mohou vědci odvodit, odkud pochází. Tvar jednotlivých zrníček písku napovídá, jestli jej unášela síla vodní nebo větrná či jak dlouhou cestu na své dnešní místo má.

Písek může mít prakticky jakoukoli barvu: od bílé vápencových písků se zbytky korálů, přes zelené zbarvení olivínem ze zásaditých láv, červenou vzniklou oxidací železa, po černou sopečných nebo magnetických písků. V Namibii, Zairu nebo Angole obsahují některé písky miniaturní částečky diamantů. Na některých místech jich je tolik, že se z písku i těží.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907