Malá modrá skleněnka: Východ Země nad horizontem Měsícem

21.12.2015 - Martin Reichman


Reklama

Úžasný snímek „vycházející“ Země pořídila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Na mimořádně detailním kombinovaném snímku jsou velmi dobře patrné obrysy Afriky, jižní Ameriky a Arabského poloostrova, a také horizont Měsíce. Snímek pochází ze série pořízené 12. října 2015, kdy byla sonda LRO 134 kilometrů nad kráterem Compton na odvrácené straně Měsíce. Výsledný obraz je složený z barevného a černobílého snímku. První snímek „východu“ Země nad povrchem Měsíce pořídila sonda Lunar Orbiter 1 v roce 1966. Pravděpodobně nejznámější snímek „vycházející“ Země má na svědomí posádka lodi Apollo 8, když na Štědrý večer 1968 poprvé obletěla Měsíc.

  • Zdroj textu:

    lroc.sese.asu.edu

  • Zdroj fotografií: NASA/GSFC/Arizona State University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907