Malířka s genetickou mutací vidí 100× víc barev než ostatní

15.10.2014 - Martin Reichman

Průměrný člověk dokáže vnímat a odlišit asi milion barev. Malířka Concetta Antico ale patří k lidem s unikátní genetickou mutací, která jí umožňuje vidět až 100 milionů barev.


Reklama

Normální člověk má na sítnici přibližně 6 milionů světločivých buněk, tzv. čípků, rozdělených do tří skupin. Každá z těchto skupin nám umožňuje vnímat jeden druh barvy –  modrou, zelenou a červenou (či spíše modrofialovou, zelenou a oranžovou). Čípky umí samostatně rozlišit přibližně 100 odstínů, pokud se ale spojí, dokážeme rozeznat až milion barevných tónů. Tomuto způsobu vnímání barev se říká trichromatické.

Concetta Antico má díky unikátní genetické mutaci čtyři skupiny světlocitlivých čípků, které jí umožňují odlišit 100× více barevných odstínů. Vidí tedy i barvy, pro které vůbec neexistuje pojmenování. Vědci tento způsob vnímání označují jako tetrachromatické a v říši zvířat je poměrně běžné, podobně vnímají svět kolem sebe některé ryby, želvy nebo ptáci.

Ženské supervidění

Tetrachromacie je u lidí velmi vzácná, odhaduje se, že se vyskytuje jen u 1% světové populace a především u žen. Je to dáno tím, že světlocitlivé čípky jsou geneticky svázané s chromozomem X, který mají ženy dva (XX), zatímco u mužů je pouze jeden (YX). Zmutování tohoto chromozomu vede k tetrachromacii, nebo k jejímu protipólu, tedy k barvosleposti. Tento princip také vysvětluje, proč je barvoslepost mnohem častější u mužů než u žen.

TIP: Jak voní červená: Jedenáctiletá dívka pozná barvy podle jejich vůně

Tetrachromacie je na rozdíl od barvosleposti velmi obtížně diagnostikovatelná. Barvy pro které neexistuje pojmenování, se pochopitelně obtížně popisují a problém je také s testy, které nemohou být kalibrovány pro tetrachromatické vnímání. Čtvrtá skupina čípků Concetty Antico je podle vědců například výjimečně citlivá na červeno-pomerančovo-žluté odstíny.

  • Zdroj textu:

    concettaantico.com

  • Zdroj fotografií: Concetta Antico

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907