Malý, ale smrtonosný Goliáš

15.12.2015 - Redakce Válka Revue

V dnešním krátkém videu se můžete podívat na opravdovou zvláštnost – lehký nosič náloží Goliath. Dnes dálkově ovládaní pozemní roboti nikoho nepřekvapí. Z druhé světové války se však jednalo o naprostou technickou novinku


Reklama

Vývoj tohoto vozítka začal již po obsazení Francie v roce 1940, kdy se německá armáda mohla inspirovat mnoha zajímavými ukořistěnými francouzskými vojenskými vozidly. K tomu vůbec nejzajímavějšímu, patřilo i pásové vozidlo, jež zkonstruoval Alfonse Kégresse jako prostředek pro ničení překážek na bojišti. Označovalo se jako Engin K a ovládalo se dálkově prostřednictvím kabelu. 

Původně výrobce do stroje umístil dva elektromotory, ale požději byly nahrazeny spalovacími. Nosič měl unést 50 kg výbušnin a přední pancíř odolat pěchotním zbraním. Celková výroba nosičů náloží Goliath činila něco kolem 7 500 kusů. Bojové nasazení pokračovalo až do konce války, ve větším měřítku k němu došlo mj. při obraně proti vylodění spojenců u Anzia a v Normandii, asi vůbec nejvíce se však „Goliáše“ uplatnily při potlačování povstání ve Varšavě, kde ničily hlavně barikády. Při kapitulaci Německa bylo ve službě kolem 2 500 kusů, tj. asi třetina vyrobeného počtu. Dálkově ovládané nosiče Goliath neměly na průběh války takřka žádný vliv, což ale nic nemění na faktu, že šlo o velmi pokrokovou zbraň, která tak trochu „dláždila cestu“ pro dnešní vojenské roboty.

Více o podivuhodném vozidle se můžete dočíst v říjnovém vydání časopisu Zbraně z roku 2013.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Zbraně 10/2013

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír
Historie

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje

Válka

Dunajskou deltu obývá nějvětší kolonie pelikánů bílých v Evropě.

Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907