Mamutí srážka: Dvojče našeho Slunce se srazilo s obřím asteroidem

30.08.2014 - Martin Reichman

Pokud jste žili v domnění, že mamutí srážky vesmírných těles jsou dávnou minulostí, pravděpodobně vás čerstvé pozorování vědců z Arizonské univerzity vyvede z omylu


Reklama

Slunci podobnou hvězdu s označením NGC-2547 vědci sledovali pomocí Spitzerova vesmírného dalekohledu od května 2012 do srpna 2013. Na konci roku 2012 ale své pozorování museli na půl roku přerušit, hvězda se v této době příliš přiblížila ke Slunci a další sledování tak nebylo možné. Když se na počátku roku 2013 vrátili k dalekohledům, nevěřili vlastním očím.

Spitzer zachytil výrazné erupce v prachových částicích a obrovská prachová oblaka kolem NGC-2547. Vědci jsou přesvědčeni, že se jedná o následek mamutí kolize NGC-2547 s jiným vesmírným tělesem, které se odehrálo během půlročního „slepého“ intervalu.

Srážka jako z časů ranného vesmíru

Zatímco nejrůznější oblaka prachu, o nichž vědci tušili, že mohou pocházet ze srážek ve vesmíru, zachytil Spitzer již v minulosti, úplně poprvé se vědcům podařilo zaznamenat vesmírné těleso před srážkou a těsně po ní. Vědci dokonce uvádějí, že srážka takového rozsahu může nakonec vést až k formování nových planet.

Hvězdu NGC-2547, která se nachází v souhvězdí Plachet, přibližně 1140 světelných let od Země, budou vědci nadále pečlivě sledovat. Podobné mamutí vesmírné srážky totiž kdysi stály u zrodu vesmíru a jeho podoby jak ji známe dnes. Studium NGC-2547 nám tam může prozradit mnohé o vzniku planet a fungování vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907