Maniodepresivní král: Radosti a strasti Václava II.

11.04.2016 - Josef Veselý

Na jedné straně máme zprávy o horečné činorodosti, sexuální nevázanosti a záchvatech euforie, na straně druhé zase o fyzické křehkosti a malé odolnosti


Reklama

Jméno šestého přemyslovského krále Václava II. zná každý. Jaký to byl ale člověk? Bál se koček. Dostával hysterický záchvat, sotva zaslechl kočičí mňoukání, a když kočku uviděl, zpravidla se mu podařilo omdlít. Ještě víc se bál hromů a blesků. Za bouřky v panické hrůze prchal, zavřel se do jakési kapličky a tam se modlil.

Iracionální strach

Krále přepadaly návaly sklíčenosti, skleslosti, výčitek svědomí. Jindy zase, aby „zkrotil nedovolené pudy svého těla“, nosil dva roky hrubou žíněnou košili. „Až do své smrti mořil své tělo posty a modlitbami, a tak od sebe mužně odrážel úklady skrytého nepřítele.“ Tyto a ještě další signály můžeme řadit k těžší neuróze. 

Jenže král Václav měl asi celou sbírku neuróz. Trpěl zřejmě neurastenií (ta se projevuje rozmrzelostí, mrzutostí, nevlídným chováním) a jeho diagnóza zachycuje i nejrůznější fobie: gatofobii (nepřemožitelný odpor z koček), keraunofobii (strach z bouřek), a brontofobii (strach ze zabití bleskem) a thanatofobii (utkvělou hrůzou ze smrti). Ta se občas projevila jako toxikofobie (strach z otravy jedem): „Mnohdy z obavy z otrávení jídlem při hostině nechal se pověsit v audienční síni nohama vzhůru, aby lépe dávil.“ 

Deprese a mánie

Václav však nebyl ustavičně jen v depresi. Když ochablost dočasně pominula, vystřídala ji fáze aktivity, činorodosti a pracovitosti až divoké. A taky živočišné bujnosti. Za svůj nedlouhý život (zemřel ve čtyřiatřiceti letech) zplodil deset nebo snad jedenáct manželských dětí, i když mnohé z nich zemřely nedlouho po narození. O jeho milostném životě mimo manželství se vyprávěly četné historky. Díky Václavu II. přišlo na svět tolik levobočků, že jejich počet ani nelze odhadnout. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 1-2/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda
Vesmír

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907