Maorský tanec Haka: Symfonie hraná tělem

04.10.2013 - Marek Telička


Reklama

Haka je tradiční figurální tanec novozélandských Maorů, původních obyvatel tohoto ostrovního státu. Provádí se vždy jako skupinové symbolické představení, charakteristické prudkými pohyby, dupáním a rytmickými výkřiky. Do tanečního představení jsou zapojeny zřejmě všechny části těla. Účastníci podupávají, plácají se do stehen a hrudi. Kromě toho vyplazují jazyk a obracejí oči v sloup. To vše je doprovázeno skandovanými nápěvy, výkřiky a vrčením. Tanec haka je třeba chápat jako jistý druh symfonie, kde části těla představují různé nástroje. Ruce, dlaně, nohy, hlasy, oči, jazyky a tělo mají vyjádřit odvahu, zlost, radost a další pocity s ohledem na příležitost, k níž se tanec vztahuje.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dědictví v podobě ručně malovaných krabiček, truhliček či talířků, které pod rukama zručných umělců vznikají, si místní předávají už od konce 18. století.

Zajímavosti

Šikovné medicínské mikroboty pohání při průchodu lidským tělem rotující vnější magnetické pole. Ve výřezu mikrobot na jednocentové minci.

Věda

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907