Mapa jako umění: Obraz tradičních jídel

24.03.2014 - Jan Miklín


Reklama

Caitlin Levin a Henry Hargreaves jsou vášnivými cestovateli a jako mnohým další, i pro ně je branou pro poznání kultury jídlo. Zálibu v cestování, jídle a umění nyní spojili do jednoho a vytvořili sérii unikátních uměleckých map, v nichž je každá země či její část znázorněna pro ni typickou potravinou.

„Možná víme, že rajčata pochází z jihoamerických And, ale pravým králem rajčat se stala Itálie. Naše mapy ukazují, jak potraviny cestují po světě,“ popisují své dílo umělci. „Téměř každou zemi máme spojenou s nějakým jídlem – komu se při slovu Francie nevybaví sýry a bagety?“ ptají se autoři a říkají. „Rádi bychom, aby se naše mapy ukázaly, jak jídlo spojuje lidi a byly třeba inspirací pro konverzaci.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907