Marie Annunziata a Marie Terezie: Dvě matky Františka Ferdinanda d´Este

18.12.2015 - Redakce Kauzy (extra Historie)

První dala Františku Ferdinandovi život, druhá byla u jeho konce. Obě ho milovaly a staly se důležitými průvodci na jeho životní cestě


Reklama

Neduživá princezna

První manželství jeho otce Františka Ferdinanda Karla Ludvíka s dcerou saského krále Markétou zůstalo bezdětné. Když tato mladá žena zemřela na tyfus, bylo jasné, že ovdovělý arcivévoda dlouho sám nezůstane. Za svou novou manželku si nakonec vybral princeznu Marii Annunziatu, mimochodem vlastní příbuznou, jak se to u Habsburků občas dělalo. Jejím otcem byl totiž král obojí Sicílie Ferdinand II. z rodu Bourbonů a matkou habsburská arcivévodkyně Marie Terezie.

Nevěsta vypadala již na první pohled křehce až slabě a působila nemocným dojmem. Úvahy o jejím zdravotním stavu pak nabyly na síle druhý den po svatebním obřadu, kdy se princezna postarala o pořádný rozruch. Před očima celé císařské rodiny totiž dostala během mše ve Vídni silný epileptický záchvat, což pochopitelně vyvolalo značný ohlas a mluvilo se o tom v celé Vídni. Nikdo však ještě nemohl tušit, že Marie Annunziata trpí plicní tuberkulózou, která se nakonec stane příčinou její předčasné smrti. Zatím manželé žili poměrně klidně nedaleko Melku na zámku Artstetten, který Karel Ludvík zdědil. Čerstvý venkovský vzduch dělal princezně dobře, a když se pak na zimu manželé přestěhovali do Štýrského Hradce, právě tady proběhl bez komplikací porod jejich prvního potomka. Přes své špatné zdraví porodila pak Marie Annunziata ještě další tři děti.

Mladá a citlivá nevěsta

Do poklidného života malého prince významně zasáhla matčina smrt. Marie Annunziata byla po svém čtvrtém porodu stále slabší a její vleklá choroba nakonec 4. května 1871 nad oslabeným organismem zvítězila. Karel Ludvík se po dvou letech oženil potřetí. Ke štěstí svému i svých dětí byla jeho novou vyvolenou Marie Terezie z královského rodu Braganza vládnoucího kdysi v Portugalsku. Mladá princezna si díky své otevřené a přívětivé povaze rychle získala sympatie celé císařské rodiny. Pro Františka Ferdinanda ale bylo nejdůležitější, že nevlastní matka k němu i ostatním dětem nalezla vřelý vztah. Silný cit budoucího následníka trůnu k Marii Terezii vydržel až do tragických událostí v Sarajevu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců je cesta k Marsu přes Venuši rychlejší a levnější než přímá cesta Země – Mars.

Vesmír

Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.

Zajímavosti

Láska k Anně Boleynové vedla k Jindřichově rozluce s katolickou církví.

Historie

Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.

Věda

Třicet metrů dlouhý a čtyři metry široký most přes řeku Neretvu rozkázal postavit Sulejman Nádherný roku 1557 na místě starého dřevěného mostu zavěšeného na řetězech. Jeho stavba trvala devět let a vůbec nebylo jisté, že se jeho smělý oblouk, stoupající nad vodou do výšky 24 metrů, po odstranění lešení neprolomí. Most na jedné z prvních fotografií z roku 1913 (kolorováno).

Zajímavosti

Němečtí úderníci dokázali využít těžké kulomety i jako ofenzivní zbraně

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907