Marie Pánková: Zachytila jako první zprávu o vypuknutí Slovenského národního povstání

31.08.2015 - Redakce Válka Revue


Reklama

Zprávu o vypuknutí Slovenského národního povstání (29. 8.1944) zachytila u čs. voj. jednotky v SSSR jako první volyňská Češka Marie Pánková (nar. 1922), jež vstoupila do čs. vojenské jednotky v SSSR v dubnu 1944 spolu se svým manželem Alexandrem. Působila jako radistka na osvětě 1. čs. sam. brigády. Dne 30. srpna měla zrovna službu a poslouchala u radiostanice různé relace, když vtom ji náhle na jedné z nich zaujala zpráva, jež hovořila o jakémsi povstání. Duchapřítomně popadla tužku a pořídila rychlý zápis. Právě jako první příslušník čs. vojenské jednotky zachytila důležitou zprávu o vypuknutí Slovenského národního povstání.

Více o tom samotná Marie Pánková: „Hudba ztichla, z amplionu se ozval vzrušený, slavnostní hlas, vyzývající všechny slovenské vlastence do boje proti fašizmu, za obnovení svobodné Československé republiky. Překvapením jsem přestala vnímat okolí, jen srdce se mi nějak divně rozbušilo, snad radostí, snad obavou, zda neslyším pouze inscenaci nějaké divadelní hry (…) Vzchopila jsem se. Tužka se mi bleskurychle rozeběhla po papíře, abych zachytila co nejpřesněji vše, co jsem slyšela.“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: zeny-bojujici.czDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907