Marocké kamenné oblouky: Mosty na břehu moře

03.06.2016 - redakce Přírody


Reklama

Ačkoli nejznámější skalní mosty v americké Utahu jsou vzdáleny od vodních zdrojů, většina přírodních mostů se nachází na mořském pobřeží. Na přímořských útesech pracuje mořská voda a erozivní procesy nacházejí slabá místa ve zdánlivě monolitické skalní stěně.

TIP: Uvnitř bezedných propastí: Hory a podzemí jižní Albánie

V závislosti na tvaru pobřeží mohou vzniknou jak oblouky s ním rovnoběžné, tak mosty, jež jsou na něj kolmé. První typ se vytváří na takovém pobřeží, které tvoří jednotnou skalní linii a měkčí hornina je proti vodě chráněna tvrdší skálou. Síla příboje působí přímo proti skále, dříve či později se prolomí přes tvrdou horninu a měkčí materiál je pak poměrně rychle vymlet. Poté, co se oblouk zhroutí, zůstane po něm malá zátoka. Mosty kolmé k čáře přílivu se vytváří u členitého pobřeží, kde může energie mořské vlny působit na skalní výběžek a prolomit jej. Po zhroucení takových oblouků zůstávají v moři osamělé skalní pahýly a kupy. Krásným příkladem druhého typu jsou oblouky na pobřeží Maroka u města Legzira, odkud pochází i tento snímek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/9

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907