Mars: Jediné místo ve Sluneční soustavě, kde by mohli žít lidé

09.04.2014 - Petr Broža

Důvod, proč je Marsu věnována taková pozornost, je prostý: Jde o jediné místo, kam by se mohla v blízké době rozšířit lidská civilizace


Reklama

Když v létě 2012 úspěšně přistál na povrchu Marsu robot Curiosity, nadšení vědců
v NASA neznalo mezí. Robot provedl všechny prvotní testy a začal pracovat podle plánu: jezdí, vrtá, zkoumá, analyzuje. Jeho mise byla následně z původních dvou let rozšířena na neurčito.

NASA navíc, povzbuzena jeho úspěchy, oznámila plán poslat na Mars v roce 2020 dalšího robota, který bude od Curiosity odvozen. Bude mít podobný design, přistane stejným způsobem, jen dostane odlišné vybavení, které bude upřesněno v závislosti na tom, jak se bude vyvíjet mise Curiosity.

Chystají se další

Nadšení z dobývání Marsu neustále roste. A nelze se tomu divit. Už první sondy Viking, které na Rudé planetě přistály (resp. jejich výsadkové moduly), byly velmi úspěšné a Viking 1 pracoval šest let. Následoval pohyblivý Sojourner a dvojice robotů Spirit a Opportunity, přičemž druhý jmenovaný funguje již deset let.

Na Mars se chce vydat také Indie, snaží se rovněž Rusko, možná se přidá i Čína. Optimismem nešetří ani soukromé americké fi rmy jako SpaceX a její představitel Elon Musk, který mimo jiné založil PayPal a společnost Tesla Motors, produkující výhradně elektrická vozidla.

Tip: Kdo přiveze první kámen z Marsu? Přečtetě si článek Tomáš Přibyla v novém Tajemství vesmíru 4/2014

Země je nám malá

Všechny tyto aktivity je nutné ocenit a podporovat. Mars je totiž jediným místem ve Sluneční soustavě (a tedy reálně dosažitelným se současnými kosmickými prostředky), kam může lidstvo rozšířit svou civilizaci. Země se nám totiž pomalu stává malou a časem nebude schopna naši populaci uživit.

Již nyní se na různých místech válčí o přírodní zdroje, ať už doslova (Afrika), nebo zatím jen politicky a ekonomicky (ropa v Arktidě). Mars je, zdá se, ideálním místem, kde bychom se mohli pokusit o terraformaci – přeměnu rudé pouště na místo vhodné pro život. Jak by mohl vypadat Mars po terraformaci ukazuje přiložený obrázek.

Stephen Hawking, uznávaný astrofyzik a asi nejznámější vědecká osobnost současnosti vůbec, tvrdí, že lidstvo na Zemi nepřežije dalších tisíc let. Chceme-li zachovat naši civilizaci, musíme se podle něj dostat z planety pryč. Úspěchy současné kosmonautiky, astronomie a vědy obecně nám dávají dobrou šanci. Stačí si uvědomit, co všechno jsme dokázali za pouhých 57 let kosmických letů.

Držme tedy palce všem, kdo průzkumu blízkého i vzdáleného vesmíru zasvětili své životy.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 5/2013

  • Zdroj fotografií: Daein Ballard

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907