Mars měl v minulosti dostatek vody, aby pokryla celý jeho povrch

06.03.2015 - Martin Reichman

Mars měl v minulosti zásoby kapalné vody srovnatelné s Atlantickým oceánem na Zemi


Reklama

Nová studie NASA naznačuje, že Mars měl v minulosti více vody, než kolik je ho v severním ledovém oceánu na Zemi. Takové množství vody by podle vědců dokázalo pokrýt celou plochu Marsu, při průměrné hloubce 137 metrů.

Studie vychází z dat Evropské jižní observatoře, která se dlouhodobě zabývá poměrem H2O a HDO, tedy vody a tzv. polotěžké vody v marsovské atmosféře. Porovnáním hodnot z atmosféry Marsu s vodou uvězněnou v marsovském meteoritu, vědci dospěli k závěru, že před 4,3 miliardami let bylo na rudé planetě vody hojnost. Mars ale v průběhu času přišel přibližně o 87% svých vodních zásob.

Vědci předpokládají, že nejpravděpodobnějším místem, kde se oceán nacházel, je severní pól Marsu. Oceán by v takovém případě pokrýval zhruba 19% plochy planety, pro srovnání Atlantický oceán zabírá zhruba 17% povrchu Země.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907