Mars přes 4 miliardami let: Modrá atmosféra, oceány, možná i podmínky pro život

30.06.2014 - Jan Miklín


Reklama

Mars, rudá planeta, jak ji známe, je vyprahlá, skalnatá a studená. Vždy tomu ale tak nebylo – před čtyřmi miliardami let byl Mars pokrytý rozsáhlými oceány. Podle některých vědců voda zalila dokonce celý povrch až půlkilometrovou vrstvou.

Právě v tomto okamžiku začíná video NASA, se záběry připomínajícími pozemskou krajinu. Postupem času však marťanská atmosféra zeslábla, moře, jezera i řeky vyschly a tenká vrstva ovzduší již nebyla schopna pomocí skleníkového efektu udržet teplo. Tehdy Mars skončil tak, jak jej známe dnes: jako nehostinné místo. Na otázku, co způsobilo tak drastickou změnu, odpověď zatím neznáme.

  • Zdroj textu:

    NASA Goddard

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907