Mars v opozici: Kde hledat na obloze Rudou planetu a další objekty?

11.04.2014 - Redakce

Mars se dostal do opozice se Sluncem, to znamená, že se nachází velmi blízko Zemi. Je tak velmi jasný a viditelný po celou noc. Kde ho najdete? A kde se nachází planetky Vesta a Ceres?


Reklama

Mars se 8. dubna dostal do opozice se Sluncem, což znamená, že Země, Mars a Slunce tvořily jednu přímku. Mars se přitom nachází na opačné straně než Slunce, takže zatímco Slunce na obloze zachází, Mars na opačné straně horizontu vychází.

Názorné video: Mars je v opozici se Sluncem

Takže ta jasná červená hvězda, které jste si všimli vycházet po západu Slunce, není hvězda, ale Mars. Nejblíže k Zemi, pouhých 92 milionů kilometrů, bude 14 dubna – úkaz, který se opakuje jednou za 26 měsíců. Na pozemské obloze to vypadá, jako by Mars opisoval smyčku, která prochází souhvězdím Panny. Mars ke nyní na obloze jasnější než modrá Spica, nejjasnější hvězda v tomto souhvězdí a jedna z nejjasnějších na obloze.

Na tomto snímku z počátku dubna jsou vidět i další tělesa Sluneční soustavy. Vlevo je malá planetka Vesta a trpasličí planeta Ceres, obě nedaleko hvězdy tau Virginis. Oba objekty zkoumá družice Dawn. Vestu tato sonda opustila v září 2012 a její iontový motor ji vytrvale pohání, aby mohla v únoru 2015 zkoumat Ceres. 

V noci ze 14. na 15. dubna také nastane zatmění Měsíce, bohužel ale nebude viditelné u nás.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Tunç Tezel (TWAN), Fabio Carvalho a Gabriela Carvalho

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907