Mars v opozici: Kde hledat na obloze Rudou planetu a další objekty?

11.04.2014 - Redakce

Mars se dostal do opozice se Sluncem, to znamená, že se nachází velmi blízko Zemi. Je tak velmi jasný a viditelný po celou noc. Kde ho najdete? A kde se nachází planetky Vesta a Ceres?


Reklama

Mars se 8. dubna dostal do opozice se Sluncem, což znamená, že Země, Mars a Slunce tvořily jednu přímku. Mars se přitom nachází na opačné straně než Slunce, takže zatímco Slunce na obloze zachází, Mars na opačné straně horizontu vychází.

Názorné video: Mars je v opozici se Sluncem

Takže ta jasná červená hvězda, které jste si všimli vycházet po západu Slunce, není hvězda, ale Mars. Nejblíže k Zemi, pouhých 92 milionů kilometrů, bude 14 dubna – úkaz, který se opakuje jednou za 26 měsíců. Na pozemské obloze to vypadá, jako by Mars opisoval smyčku, která prochází souhvězdím Panny. Mars ke nyní na obloze jasnější než modrá Spica, nejjasnější hvězda v tomto souhvězdí a jedna z nejjasnějších na obloze.

Na tomto snímku z počátku dubna jsou vidět i další tělesa Sluneční soustavy. Vlevo je malá planetka Vesta a trpasličí planeta Ceres, obě nedaleko hvězdy tau Virginis. Oba objekty zkoumá družice Dawn. Vestu tato sonda opustila v září 2012 a její iontový motor ji vytrvale pohání, aby mohla v únoru 2015 zkoumat Ceres. 

V noci ze 14. na 15. dubna také nastane zatmění Měsíce, bohužel ale nebude viditelné u nás.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Tunç Tezel (TWAN), Fabio Carvalho a Gabriela Carvalho

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907