Mars v opozici: Kde hledat na obloze Rudou planetu a další objekty?

11.04.2014 - Redakce

Mars se dostal do opozice se Sluncem, to znamená, že se nachází velmi blízko Zemi. Je tak velmi jasný a viditelný po celou noc. Kde ho najdete? A kde se nachází planetky Vesta a Ceres?


Reklama

Mars se 8. dubna dostal do opozice se Sluncem, což znamená, že Země, Mars a Slunce tvořily jednu přímku. Mars se přitom nachází na opačné straně než Slunce, takže zatímco Slunce na obloze zachází, Mars na opačné straně horizontu vychází.

Názorné video: Mars je v opozici se Sluncem

Takže ta jasná červená hvězda, které jste si všimli vycházet po západu Slunce, není hvězda, ale Mars. Nejblíže k Zemi, pouhých 92 milionů kilometrů, bude 14 dubna – úkaz, který se opakuje jednou za 26 měsíců. Na pozemské obloze to vypadá, jako by Mars opisoval smyčku, která prochází souhvězdím Panny. Mars ke nyní na obloze jasnější než modrá Spica, nejjasnější hvězda v tomto souhvězdí a jedna z nejjasnějších na obloze.

Na tomto snímku z počátku dubna jsou vidět i další tělesa Sluneční soustavy. Vlevo je malá planetka Vesta a trpasličí planeta Ceres, obě nedaleko hvězdy tau Virginis. Oba objekty zkoumá družice Dawn. Vestu tato sonda opustila v září 2012 a její iontový motor ji vytrvale pohání, aby mohla v únoru 2015 zkoumat Ceres. 

V noci ze 14. na 15. dubna také nastane zatmění Měsíce, bohužel ale nebude viditelné u nás.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Tunç Tezel (TWAN), Fabio Carvalho a Gabriela Carvalho

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907