Marsovské analema: Cesta slunce po obloze Rudé planety

19.05.2014 - Petr Broža


Reklama

Každý třetí den v 11:03 vyfotí rover Oportunity na Marsu oblohu. Výsledkem je marsovké analema, křivka, která ukazuje cestu slunce po obloze v průběhu marsovského roku trvajícího trvá 668 solů ( marsovských dní).

Na tomto obrázku je analema pořízená v rozmezí 16. července 2006 a 2. června 2008 objektivem s rybím okem, který zabírá celou oblohu včetně horizontu. Okolo analemy je na obrázku začerněno, aby byla lépe vidět pozice slunce. 

Zatímco na Zemi má analema tvar osmičky, jak se slunce pohybuje na obloze ze slunovratů do rovnodenností, na Marsu má tvar spíše hrušky díky více eliptické dráze na cestě okolo Slunce (při podobně nakloněné ose). Když je Mars dále od Slunce, pohybuje se na obloze pomaleji (nahoře). Naopak, když je blíže, pohybuje se rychleji (dole). 

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907