Marsovské sondy a rovery budou mít prázdniny: V neděli ztratí spojení se Zemí

05.06.2015 - Martin Reichman

Rovery prohánějící se po povrchu Marsu a sondy na oběžné dráze čekají prázdniny. Kvůli pozici Slunce a Marsu nebudou mít dva týdny spojení se Zemí


Reklama

Pětice sond na oběžné dráze Marsu a dvojice roverů na povrchu čekají zasloužené prázdniny. Od 7. do 21. června dojde k sluneční konjunkci – Mars se bude při pohledu ze Země nacházet jen 2 stupně od Slunce. Na dva týdny bude proto přerušena komunikace se Zemí. K sluneční konjunkci dochází každých 26 měsíců, pro většinu sond to proto nebude nic nového. Mars Odyssey například zažije již svou sedmou konjunkci, v případě MAVEN ale půjde o premiéru.

Konjunkce podle vědců sice komunikaci zcela nevylučuje, jde ale o preventivní opatření. Vlivem elektromagnetického pole Slunce by mohlo během přenosu dojít ke zkomolení příkazů a k následným neočekávaným chybám. Rovery na povrchu Marsu budou během této doby fungovat v omezeném režimu, dál budou pasivně shromažďovat data, nebudou se ale pohybovat a používat robotickou paži. Naměřená data budou ukládat do dlouhodobé paměti.

Sondy na oběžné dráze budou pokračovat ve svých úkolech, nebudou ale přijímat a odesílat žádné příkazy z řídícího centra na Zemi. Data budou odeslána hromadně po 21. červnu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907