Marsovské sondy a rovery budou mít prázdniny: V neděli ztratí spojení se Zemí

05.06.2015 - Martin Reichman

Rovery prohánějící se po povrchu Marsu a sondy na oběžné dráze čekají prázdniny. Kvůli pozici Slunce a Marsu nebudou mít dva týdny spojení se Zemí


Reklama

Pětice sond na oběžné dráze Marsu a dvojice roverů na povrchu čekají zasloužené prázdniny. Od 7. do 21. června dojde k sluneční konjunkci – Mars se bude při pohledu ze Země nacházet jen 2 stupně od Slunce. Na dva týdny bude proto přerušena komunikace se Zemí. K sluneční konjunkci dochází každých 26 měsíců, pro většinu sond to proto nebude nic nového. Mars Odyssey například zažije již svou sedmou konjunkci, v případě MAVEN ale půjde o premiéru.

Konjunkce podle vědců sice komunikaci zcela nevylučuje, jde ale o preventivní opatření. Vlivem elektromagnetického pole Slunce by mohlo během přenosu dojít ke zkomolení příkazů a k následným neočekávaným chybám. Rovery na povrchu Marsu budou během této doby fungovat v omezeném režimu, dál budou pasivně shromažďovat data, nebudou se ale pohybovat a používat robotickou paži. Naměřená data budou ukládat do dlouhodobé paměti.

Sondy na oběžné dráze budou pokračovat ve svých úkolech, nebudou ale přijímat a odesílat žádné příkazy z řídícího centra na Zemi. Data budou odeslána hromadně po 21. červnu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-CaltechDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907