Marsovský kráter Gale byl v minulosti obřím jezerem

11.12.2014 - Martin Reichman

Mars v minulosti rozhodně nebyl vyprahlou pustinou. Nejnovější poznatky naopak ukazují, že kráter Gale byl před miliony let velkým jezerem


Reklama

Čím déle rover Curiosity postupuje k vrcholu hory Mount Sharp, tím je zřejmější, že dávný Mars vypadal zcela jinak, než ten dnešní. Již během cesty k hoře si vědci všimli zvláštních geologických útvarů a sedimentů naznačujících, že mohly vzniknout působením tekoucí vody.

Během září pak rover dorazil k úpatí hory a objevil zde materiály vznikající postupným usazováním sedimentů. Stejný proces přitom vědci zaznamenali na dně pozemských jezer. Další rozbory pak ukázaly, že obrovský kráter Gale, v němž se hora Mount Sharp nachází, byl kdysi velkým jezerem.

Různé vrstvy usazenin přitom ukazují, že hloubka tohoto jezera se v průběhu času velmi měnila. V některých obdobích, kdy voda sotva pokrývala dno kráteru, bylo jezero zásobováno tekoucí vodou z jeho severního okraje. Naplavené sedimenty postupně daly vzniknout základům samotné hory Mount Sharp.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907