Marsovský kráter Gale byl v minulosti obřím jezerem

11.12.2014 - Martin Reichman

Mars v minulosti rozhodně nebyl vyprahlou pustinou. Nejnovější poznatky naopak ukazují, že kráter Gale byl před miliony let velkým jezerem


Reklama

Čím déle rover Curiosity postupuje k vrcholu hory Mount Sharp, tím je zřejmější, že dávný Mars vypadal zcela jinak, než ten dnešní. Již během cesty k hoře si vědci všimli zvláštních geologických útvarů a sedimentů naznačujících, že mohly vzniknout působením tekoucí vody.

Během září pak rover dorazil k úpatí hory a objevil zde materiály vznikající postupným usazováním sedimentů. Stejný proces přitom vědci zaznamenali na dně pozemských jezer. Další rozbory pak ukázaly, že obrovský kráter Gale, v němž se hora Mount Sharp nachází, byl kdysi velkým jezerem.

Různé vrstvy usazenin přitom ukazují, že hloubka tohoto jezera se v průběhu času velmi měnila. V některých obdobích, kdy voda sotva pokrývala dno kráteru, bylo jezero zásobováno tekoucí vodou z jeho severního okraje. Naplavené sedimenty postupně daly vzniknout základům samotné hory Mount Sharp.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907